Film „Nie zapomnij mnie” w ramach kampanii „Nie zgub mnie”. To jedyne takie działania na Mazowszu
Dzisiaj w Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego w Siedlcach, w ramach kampanii społecznej „Nie zgub mnie” odbył się pokaz filmu „Nie zapomnij mnie” przedstawiającego problematykę związana z chorobą Alzheimera. Film obejrzeć mogliśmy dzięki Siedleckiemu Stowarzyszeniu Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.
Komenda Miejska Policji w Siedlcach jest jednym z podmiotów kampanii społecznej „NIE ZGUB MNIE”. Ma ona na celu zmniejszenie ilości zaginięć osób w podeszłym wieku, a także zapoznanie z algorytmem postępowania w razie zaginięcia. Istotną grupę zaginionych stanowią właśnie osoby dotknięte chorobą Alzheimera. Dzięki specjalistom, którzy szkolą policjantów i strażników miejskich przygotowujemy naszych funkcjonariuszy do interwencji w przypadku osób, które wykazują objawy niespecyficzne.
Jednym z elementów naszej kampanii jest dotarcie do jak największej liczby osób młodych, tak aby uczulić je na pierwsze symptomy choroby seniorów. Przed premierą filmu głos zabrał Prezydent Siedlec Andrzej Sitnik, który objął kampanię patronatem honorowym. Podkreślił jak ważne są rodzinne relacje z seniorami, aby szybko zauważyć zmiany w ich zachowaniu. Następnie głos zabrała Maria Leszczyńska Prezes Zarządu Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Zapoznała zgromadzonych ze specyfiką choroby Alzheimera i poinformowała gdzie mogą szukać pomocy jeśli potrzebuje tego ich bliski. Przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach zaapelował do młodzieży, aby w telefonach, gdzie przechowują setki zdjęć, znalazły się również aktualne fotografie m.in. dziadków. W przypadku zaginięcia szybka publikacja zdjęcia zwiększa bowiem szanse na odnalezienie seniora.
Młodzież z siedleckich szkół ponadpodstawowych z dużym zainteresowaniem obejrzała film. Mamy nadzieje, że teraz będą zwracać uwagę na zachowanie starszych członków rodziny i w porę dostrzegą pierwsze symptomy choroby. Daje to dużą szansę na szybkie wdrożenie leczenia. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jest to jedyny taki program na Mazowszu.
Autor: nadkom. Agnieszka Świerczewska