Aktualności

Systematycznie kontrolujemy autobusy

Data publikacji 11.08.2022

W ostatnim czasie na terenie Polski, ale także za granicą doszło do kilku groźnych wypadków drogowych z udziałem autobusów, w tym także autobusów komunikacji publicznej. Z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, tylko trzeźwy i wypoczęty kierowca warunkuje bezpieczeństwo na drodze. Ostatnie wydarzenia pokazały, że osoby - od których ze względu na wykonywany zawód oczekuje się nieskazitelnego stanu psychofizycznego - zlekceważyły elementarne zasady bezpieczeństwa.

Kontrole pojazdów, w tym autobusów są systematycznie prowadzone przez policjantów ruchu drogowego, jednak w reakcji na zaistniałe zdarzenia, Policja rozpoczęła dodatkowe wzmożone sprawdzenia kierowców autobusów. Bezpieczeństwo podróżnych jest priorytetem, dlatego też wszelkie niebezpieczne zachowania kierowców spotkają się ze stanowczą reakcją Policji.

Policjanci w całej Polsce sprawdzają zarówno stan trzeźwości jak i stan psychofizyczny kierowców autobusów, w tym zwłaszcza komunikacji miejskiej. W celu zminimalizowania utrudnień dla pasażerów, zintensyfikowane badania prowadzone są przede wszystkim wobec kierowców rozpoczynających pracę, jak i powracających do zajezdni. Kierowcy są także kontrolowani w czasie postojów na pętlach. Podczas kontroli sprawdzany jest także stan techniczny autobusu i jego wyposażenie oraz uprawnienia kierującego.

Osoby korzystające ze środków transportu publicznego, jeżeli mają: podejrzenia, że kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu; zachowania kierowcy budzącego wątpliwości; zobaczą lekceważenie przepisów ruchu drogowego lub stwarzanie  zagrożenia na drodze, mogą poinformować o tym Policję dzwoniąc pod numer 112.

W okresie wakacyjnym ruch autobusów nasila się w związku wyjazdami/powrotami podróżnych do i z miejsc letniego wypoczynku, dlatego też bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na wakacyjny wypoczynek jest priorytetem Policji.

Połowa okresu wakacyjnego już za nami. W tym czasie policjanci ruchu drogowego z mazowieckiego garnizonu Policji, w ramach działań „Bezpieczne Wakacje 2022”, skontrolowali 290 autobusów, z czego 124 kontrole przeprowadzono w wyznaczonych miejscach, a 166 na mazowieckich drogach. W czasie kontroli zatrzymano 2 dowody rejestracyjne autobusów, w tym:  za pękniętą szybę czołową autobusu, brak aktualnej legalizacji tachografu czy też nadmierne zużycie rzeźby bieżnika opony. W jednym z autobusów nie działał także sygnał dźwiękowy i stwierdzono brak klosza oraz żarówki w jednym z kierunkowskazów. W każdym z przypadków policjanci uniemożliwili dalszą jazdę autobusów.

Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan jego trzeźwości.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji. Jednocześnie informujemy, że na stronie https://BezpiecznyAutobus.gov.pl/ można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC. 

W celu ułatwienia zgłoszenia sprawdzenia autobusu (rodzicom i opiekunom, organizatorom wycieczek) policjanci przygotowali wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek, który znajdziesz pod adresem https://dlakierowcow.policja.pl/dk/profilaktyka/219576,Wykaz-punktow-kontroli-autobusow-wakacje-2022.html

DBAŁOŚĆ O BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM TO NASZA WSPÓLNA SPRAWA!

Autor: podinsp. Stanisław Popiel/WRD KWP

Powrót na górę strony