Aktualności

Uważność i zdrowy rozsądek- 2część debaty "Mam wpływ na bezpieczeństwo!"

Data publikacji 10.03.2023

9 marca w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Siedlce odbyła się druga część debaty "Mam wpływ na bezpieczeństwo!" zorganizowanej w ramach kampanii "Widzę- rozmawiam- reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież." Jej współorganizatorem była Komenda Miejska Policji w Siedlcach.

Tym razem spotkali się dorośli- policjanci, pedagodzy i psycholodzy pracujący w szkołach ponadpodstawowych oraz pracownicy ośrodków pomocy rodzinie i przedstawiciele Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach rodzinnych i nieletnich Sądu Rejonowego w Siedlcach.

Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia wystąpień uczniów siedleckich szkół ponadpodstawowych, uwag i próśb skierowanych do dorosłych, do których - zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia- odnosili się. W rozmowie zostały zaakcentowane m.in.:

 • kryzys relacyjny, z przypomnieniem o potrzebie spędzania czasu dzieci z ważnymi dla nich dorosłymi (rodzicami)
 • przypomnienie, że jedną z najważniejszych metod nauczania jest… osobowość nauczyciela
 • wpływanie na bezpieczeństwo poprzez korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
 • stworzenie miejsc dla młodych ludzi, w których mogliby spędzać wolny czas (miejsca na świeżym powietrzu, ale też miejsce, gdzie można spotkać się przy gorszej pogodzie)
 • większa zachęta dla rodziców, by uczestniczyli w szkołach dla rodziców (nieumiejętność stawianie granic to problem współczesnego wychowania)
 • konieczność uczenia dzieci radzenia sobie z trudnymi emocjami
 • brak reakcji, bierność dorosłych i … młodych ludzi
 • procedury są ważne, ale jeszcze ważniejszy zdrowy rozsądek
 • konieczność zmiany nastawienia do błędu (błąd to nie koniec świata; jeśli dorosły nie daje sobie prawa do popełniania błędu, nie da go również młodemu człowiekowi)
 • nie traktować w szkole pedagoga czy psychologa jako straszaka ("przywoła cię do porządku")
 • podejmować z młodzieżą rozmowy, nawet jeśli dotyczą trudnych tematów

Robert Szczepanik- Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce- zwrócił uwagę, że stosunkowo łatwo jest poradzić sobie z technicznymi, organizacyjnymi sprawami związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa (oświetlenie ulic i miejsc przy szkołach, monitoring, zwiększenie liczby patroli policji), dużo trudniej natomiast naprawiać relacje międzyludzkie. Tam, gdzie rutyna zaczyna brać górę, często zaczyna brakować empatii. 

Z całą pewnością rozpoczęte w tym roku szkolnym debaty, będą kontynuowane w kolejnych odsłonach kampanii. Swoim zasięgiem obejmować będą nie tylko uczniów szkół ponadpodstawowych, ale także ich młodszych kolegów z podstawówek.

Tak jak tydzień temu, i w tej debacie nie brakowało emocji. Nie na wszystkie poruszane sprawy udało się znaleźć pomysł. Został jednak zrobiony dobry początek. Niektóre z postulatów młodzieży sprzed tygodnia wcielane są w życie (np. szkolenie "Jak prowadzić spotkanie dla rodziców").

Przed organizatorami kampanii- Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Komendą Miejską Policji w Siedlcach, IPA Region Siedlce, Szkołą Podstawową Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach- mnóstwo pracy. Dziękujemy za sugestie i podpowiedzi.

 

podkom. Ewelina Radomyska

Powrót na górę strony