Nietrzeźwy bez uprawnień spowodował kolizję pojazdem bez ważnych badań technicznych i ubezpieczenia OC
Kilka dni temu w Siedlcach, 55 – letni mężczyzna spowodował kolizję i odjechał z miejsca zdarzenia. Jak się później okazało był pijany, nie miał uprawnień do kierowania pojazdami, a jego pojazd nie miał ważnych badań technicznych ani obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Kilka dni temu kierujący pojazdem volvo, stojąc w korku na jednej z ulic w centrum Siedlec poczuł uderzenie w tył swojego pojazdu. Gdy wysiadł z samochodu zauważył, że jadący za nim volkswagen wjechał w tył jego volvo. Kierowca tego pojazdu również wysiadł z samochodu, spojrzał na uszkodzenia volvo, po czym szybko wrócił do swojego auta wyprzedził volvo i zaczął się oddalać. Poszkodowany kierowca przypuszczał, że sprawca tej kolizji może być nietrzeźwy, również wsiadł do swojego pojazdu i pojechał za nim. W międzyczasie zadzwonił na numer alarmowy i będąc z operatorem na linii informował go na bieżąco o położeniu uciekającego volkswagena. Cały czas miał go w zasięgu wzroku, jednakże volkswagen ewidentnie próbował zgubić jadące za nim volvo próbując zmylić kierowcę, włączając kierunkowskaz do skrętu w lewo, a skręcając w prawo i odwrotnie. Ostatecznie wjechał na parking przy jednej z myjni samochodowych, a kierowca volvo zajechał mu wyjazd i czekał na przyjazd policji. Przybyli na miejsce policjanci przebadali kierowców na zawartość alkoholu w organizmie i okazało się, że kierujący volkswagenem ma 1,2 promila. Po sprawdzeniu 55-latka okazało się, że nie ma on uprawnień do kierowania pojazdami, dodatkowo poruszał się samochodem, który nie posiadał obowiązkowej polisy OC ani ważnych badań technicznych.
Kierowca został zatrzymany i po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut, za który grozi mu kara 2 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy!
• W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila. Za przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0,1mg w dm3 w wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi) grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat.
• Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila kierujący, dopuścił się przestępstwa, grozi za to pozbawienie wolności do 2 lat oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Jednak największą ceną bezmyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.
PIŁEŚ? NIE JEDŹ!!!
Autor: podkom. Ewelina Radomyska