Aktualności

Nietrzeźwi kierowcy myśleli, że trzeźwo myślą. Weekend pijanych kierowców

Data publikacji 10.10.2023

W miniony weekend (7-8.10) policjanci KMP Siedlce zatrzymali aż 5 nietrzeźwych kierowców, z czego 2 z nich doprowadziło do zdarzeń drogowych. Wszyscy zatrzymani kierowcy mieli ponad 2 promile alkoholu w organizmie! Apelujemy-Kierowco piłeś? NIE JEDŹ!!!

W miniony weekend siedleccy policjanci zatrzymali aż 5 nietrzeźwych kierowców. Dwóch z nich doprowadziło do zdarzeń drogowych. Wszyscy zatrzymani kierowcy mieli ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Byli to mężczyźni w przedziale wieku od 23 do 61 lat. Jeden z nich miał kilka miesięcy temu wydaną decyzję o cofnięciu uprawnień, drugi spowodował kolizję i miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów, a trzeci nie miał w ogóle uprawnień do kierowania pojazdami, kolejny nie zapanował nad motorowerem i przewrócił się, doznając obrażeń ciała.
To skrajna nieodpowiedzialność wsiadać za kierownicę po alkoholu. Tym bardziej, że nie narażamy tylko siebie samych, ale też inne, często niewinne osoby, które po prostu znalazły się w złym miejscu o złym czasie.
 
Weekend jest czasem odpoczynku i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Często pojawia się na nich alkohol. Oczywiście każdy powie – „wszystko jest dla ludzi” i jak najbardziej się z tym zgadzamy, ale mamy jedno ALE… gdy masz zamiar pić, zostaw samochód w domu lub zorganizuj sobie kierowcę. NIGDY nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu, bo narażasz na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale też inne osoby, które po prostu znajdą się w nieodpowiednim czasie na twojej drodze. Za oknami mamy jesień, dzień jest coraz krótszy i widoczność w znacznym stopniu ograniczona. Spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na nasze umiejętności prowadzenia samochodu, powodując obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka. To przekłada się na trudność w utrzymaniu stabilnego toru jazdy, a często również na brawurę.
 
Przypominamy, że od 1 października 2023r. nastąpiło ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW m.in. wobec kierowców:
• prowadzących pojazdy mechaniczne w stanie nietrzeźwości (Art. 178a. § 1 kk) – grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a w stanie recydywy od 3 miesięcy do 5 lat;
• powodujących w stanie nietrzeźwości wypadek ze skutkiem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – kara więzienia nie niższa niż 3 lata (ale min. 5 lat w razie śmierci poszkodowanego), maksymalnie do 16 lat.
 
Co więcej – takie same konsekwencje będą wyciągane wobec osób, które uciekły z miejsca zdarzenia, żeby uniknąć badania poziomu alkoholu w organizmie.
 
Nie będzie również tłumaczenia, że alkohol został spożyty w stresie już po zdarzeniu, ponieważ ustawodawca wprowadził zapis zakazujący spożycia alkoholu po spowodowaniu wypadku, ale przed poddaniem przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego.
W tym przypadku sąd może orzec karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.
 
Autor: kom. Ewelina Radomyska
Powrót na górę strony