Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu 2025

Data publikacji 11.02.2025

Dzień Bezpiecznego Internetu 2025 przypada na 11 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2025 r.

11 lutego odbędzie się Gala DBI 2025, organizowana stacjonarnie w Warszawa, dostępna także w formule online na stronie DBI.pl oraz na facebookowym wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/613433701180399 . Stacjonarnie w wydarzeniu będą uczestniczyć przedstawiciele Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez Ministra Cyfryzacji, Ministra Edukacji,  Rzecznika Praw Dziecka, polskiej Prezydencji w Radzie UE oraz Centrum Nauki Kopernika.

Nauczyciele i inni profesjonaliści zaangażowani w DBI będą mogli również poszerzyć swoją wiedzę w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej w ramach szeregu webinarów DBI.
 
Jak co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do zaangażowania poprzez organizację lokalnych inicjatyw DBI (ZOBACZ MAPĘ INICJATYW ) (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów) i zgłaszania ich do końca marca 2025 r. za pomocą elektronicznego formularza na stronie DBI.pl.
 
W organizacji lokalnych inicjatyw pomocne są konspekty lekcji i inne materiały edukacyjne opracowane przez FDDS i NASK (materiały edukacyjne dostępne są tutaj).
 
Zaangażowanie w DBI 2025 możliwe jest też poprzez zaproszenie uczniów do udziału w lekcjach DBI prowadzonych online przez organizatorów i partnerów DBI. 

Lokalni organizatorzy DBI mogą wziąć udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę DBI 2025. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów akcji.

W tegoroczne obchody DBI włączą się również funkcjonariusze Mazowieckiej Policji, którzy na co dzień pełnią służbę w komórkach do spraw profilaktyki społecznej.

 

Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu/S.Szewczyk

 

Powrót na górę strony