Aktualności

Przypominamy, że bezpodstawne wezwanie Policji na interwencję wiąże się z konsekwencjami prawnymi?

Data publikacji 10.04.2025

Policjanci dość często wzywani są do podjęcia interwencji zupełnie bez uzasadnienia. W tym czasie mogliby pilnować porządku w innych miejscach, oraz nieść pomoc osobom, które jej naprawdę potrzebują. Wszystkie zgłoszenia traktowane są bardzo poważnie a kiedy dochodzi do realizacji interwencji okazuje się, że osoba zgłaszająca bezpodstawnie zadzwoniła na numer alarmowy.

Przykład 1: Mężczyzna poprosił o interwencję policji w związku z tym, że podejrzewa, iż ktoś mógł wejść na jego posesję ponieważ ujawnił  fekalia. Policjanci nie ujawnili śladów które świadczyłyby o popełnieniu przestępstwa czy wykroczenia. Mężczyzna nie zgłaszał, też kradzieży. Na posesji były też zwierzeta, które poruszały sie po całym podwórku.

Przykład 2: Zgłaszający twierdził, że na środku rynku stoi samochód w którym siedzi dwóch mężczyzn, którzy obserwują bawiące się dzieci. Jak się okazało jedynym pojazdem w tym miejscu był radiowóz policji.

 

Uwaga: Niczym nieuzasadnione i pochopne sięganie po telefon tylko po to, aby porozmawiać z dyspozytorem i wprowadzić go w błąd może skutkować sytuacją, w której służby ratunkowe, zajęte niepotrzebnymi czynnościami, nie zareagują w porę na prawdziwe zgłoszenie dotyczące ratowania ludzkiego życia.

Pamiętajmy !W przypadku bezpodstawnego wezwania Policji na interwencję należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi o czym mówi Art. 66. § 1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

 

asp. Monika Księżopolska

Powrót na górę strony