Aktualności

Wiosna? Czas na rower

Data publikacji 17.04.2025

Rower to ekologiczny i ekonomiczny środek transportu, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Cyklistów na drogach przybywa i cechuje ich duża różnorodność zarówno wiekowa jak i społeczna. To grupa użytkowników dróg zaliczająca się zarówno do niechronionych uczestników ruchu drogowego jak również kierujących pojazdami, z tą różnicą, że nie mechanicznymi.

Rower obok samochodu osobowego to drugi pojazd, który generuje największą liczbę ofiar. Niestety podobnie jak w przypadku pieszych rowerzysta w starciu z rozpędzonym pojazdem jest na straconej pozycji. Choć rowerzyści często wyposażeni są w kask, czy ochraniacze, to są to elementy, które mogą dać ochronę jedynie podczas niewielkiego upadku. Biorąc pod uwagę zagrożenia, jakie rowerzysta może napotkać na drodze, nadal pozostaje niechronionym uczestnikiem ruchu.

Każdy, kto porusza się rowerem po drogach, powinien wiedzieć, że rower musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Powinien być sprawny i posiadać obowiązkowe wyposażenie.

A co do niego należy?

  • z przodu –  co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające), które należy używać po zmroku:
  • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające), które należy używać po zmroku:
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Co prawda  kask i kamizelka odblaskowa według obowiązujących przepisów nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze.

Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa widoczność na drodze, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Podstawowym warunkiem bezpieczeństwa rowerzystów jest stosowanie się do obowiązujących  przepisów:

Rowerzysto !

  • Jesteś zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone. 
  • W przypadku braku takich miejsc, poruszasz się po jezdni. Oczywiście obowiązuje Cię ruch  prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.

Możesz poruszać się po chodniku, jeżeli:

  • opiekujesz się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  • oraz warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Jeżeli korzystasz z chodnika lub drogi dla pieszych, masz obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,

Pamiętaj o tym, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, jesteś obowiązanym zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę, zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Kierowco !

  • Zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jesteś zobowiązanym zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe,
  • Jeżeli skręcasz w drogę poprzeczną, również jesteś obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jesteś obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi,
  • Kierowco, nie wyprzedzaj pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze zależy od pieszych, rowerzystów jak również kierujących pojazdami! Dlatego dbajmy o siebie nawzajem.

 

podkom. Ewelina Stróżka/WRD KWP zs. w Radomiu

 

Film Wiosna? Czas na rower

Pobierz plik Wiosna? Czas na rower (format mp4 - rozmiar 18.83 MB)

Powrót na górę strony