Aktualności

Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo

Data publikacji 28.11.2017

„TWOJE ŚWIATŁA-TWOJE BEZPIECZEŃSTWO” - pod takim hasłem policjanci z węgrowskiej drogówki zainaugurują działania prewencyjno-kontrolne prowadzone w okresie 28.11-17.12 na drogach powiatu węgrowskiego.

Wszyscy wiemy, że ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze ma prawidłowe oświetlenie pojazdu. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy niemalże przez cały dzień światła pełnią rolę oznaczania pozycji pojazdu na drodze. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany poza ich ogólnym stanem technicznym takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych.

W trakcie trwania ponad dwutygodniowych działań na terenie garnizonu mazowieckiego w kilku stacjach będzie można sprawdzić oświetlenie pojazdu.

 

Jeżeli dysponujemy predyspozycjami manualnymi światła możemy sprawdzić sami - poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących samodzielnego ustawienia oświetlenia
w pojeździe…

Porady, jak prawidłowo ustawić światła w pojeździe:

1. Usuń niepotrzebne, ciężkie przedmioty z bagażnika samochodu. Jeśli pojazd wyposażony jest w regulację wysokości świateł ustaw pokrętło w położeniu ”0”. Sprawdź również czy ciśnienie we wszystkich oponach jest prawidłowe.

2. Zaparkuj samochód ok 5 - 6 metrów od ściany lub drzwi. Próbę najlepiej przeprowadzić po zmroku. Przód samochodu powinien być skierowany na ścianę. Upewnij się, że podłoże jest równe. Najlepszy będzie betonowy parking lub podjazd. Włącz światła mijania. Nie włączaj świateł drogowych. Jeśli żarówki są prawidłowo zamontowane, wiązka światła powinna dawać widoczną granicę „światło-cienia” w poziomie. Zaznacz na ścianie taśmą punkty świetlne reflektorów liniami pionowymi i poziomymi.

3. Za pomocą poziomnicy sprawdź, czy obydwa punkty znajdują się na tym samym poziomie. Jeśli nie są użyj taśmy, aby dokonać pomiaru a następnie wyznacz taśmą jednakową wysokość. Linia pozioma nie powinna znajdować się wyżej niż 1 metr od ziemi. Punkty świetlne powinny znajdować się w połowie wysokości między środkiem reflektora a zderzakiem. Powinny również mieścić się w osi auta.

4. Zaznacz miejsca w których powinny znaleźć się punkty świetlne reflektorów. Wyłącz światła mijania. Usuń pierścień wokół reflektorów i zlokalizuj śruby regulacyjne. Znajdują się one zwykle obok reflektorów. Powinna być jedna śruba w górnej części reflektora do ustawień
w pionie i druga znajdująca się obok reflektora do ustawień światła w poziomie.

5. Użyj wkrętaka do ustawienia śrub. Górną śrubę skręć zgodnie ze wskazówkami zegara aby podwyższyć wysokość świateł, lub przeciwnie do wskazówek zegara, aby je obniżyć. Przekręć boczne śruby, aby reflektor przesunąć w prawo lub lewo. Po ustawieniu śrub włącz światła mijania, aby sprawdzić, czy są ustawione poniżej linii taśmy naklejonej na ścianie. Dzięki takiemu ustawieniu nie będziesz oślepiać kierowców jadących z przeciwka.

Jak odnowić światła:

Za prawidłową widoczność odpowiada głównie stan techniczny reflektorów. Plastikowe reflektory są bardzo podatne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Matowieją również pod wpływem działania promieni słonecznych oraz po używaniu środków nieprzeznaczonych do mycia samochodów. Zniszczone lampy wyglądają po prostu brzydko i dodają lat samochodowi, ponadto znacznie zmniejszają widoczność podczas jazdy po zmroku. Można oczywiście kupić nowe reflektory, ale jest to duży koszt. Na rynku dostępne są również zamienniki, które na pewno nie będą się spisywać tak dobrze jak lampy oryginalne. Takie zniszczone lampy można samemu odnowić, co poprawi ich skuteczność działania i polepszy wygląd całego auta.

Samodzielnie możemy odnowić reflektory, należy zakupić:

Papierów ściernych przeznaczonych do matowania na mokro 1200 i 2500, taśmy malarskiej do oklejenia karoserii dookoła lampy, to w przypadku gdy nie decydujemy się na wymontowywanie lamp do polerowania, oraz pasty polerskiej mocno ściernej, którą można łatwo kupić w sklepach lakierniczych i z częściami samochodowymi. Należy przygotować również miękkie szmatki do nakładania pasty i polerowania. 

Dodatkowo należy pamiętać o oświetleniu tylnym i dbać również o jego czystość i prawidłowe oświetlenie. Stosujemy identyczną procedurę i komponenty użyte do czyszczenia lamp przednich.

Po takich zabiegach będziemy bardziej widoczni na jezdni i również będziemy wcześniej postrzegani na drogach ponieważ będziemy mieli czyste i prawidłowo ustawione światła.

Powrót na górę strony