Debata ewaluacyjna w Węgrowie
25 listopada 2016r. w sali widowiskowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury odbyła się debata ewaluacyjna. Podczas spotkania zaprezentowano Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikację „Moja Komenda” oraz przedstawiono stan realizacji wniosków z ostatniej debaty.
Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie przeprowadziła debatę ewaluacyjną dotyczącą bezpieczeństwa, która odbyła się 25 listopada 2016 roku w godz. 12.00 – 13.30w sali widowiskowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Z mieszkańcami powiatu spotkali się Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego Halina Ulińska oraz Komendant Powiatowy Policji w Węgrowie mł. insp. Andrzej Styrczula.
Podczas spotkania omówiony został stan realizacji wniosków z ostatniej debaty powiatowej z dnia 22 lutego 2016r., na której zgłaszano następujące wnioski:
1. Zwiększenie ilości patroli policyjnych na osiedlach w Węgrowie.
W codziennej służbie patrole policyjne zadaniowane były pod kątem patrolowania osiedli mieszkaniowych z uwagi na zakłócanie spokoju i porządku publicznego. W szczególności na osiedlach przy ulicy Słowackiego, 11 – go Listopada, Krasińskiego, Wyszyńskiego, Nowej, Przemysłowej, Żeromskiego oraz w Rejonie Galerii Mistrza Jana i Dworca PKS. Takich służb było 81. Odnotowano od początku roku 6 interwencji dotyczących zakłócania porządku publicznego na terenie osiedli mieszkaniowych w Węgrowie.
2. Kontynuowanie akcji „Wagary”.
Policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii prowadzą cykliczne, raz w miesiącu działania „Wagary” przy współpracy Straży Miejskiej w Węgrowie oraz w Łochowie. Przeprowadzono 6 akcji w Węgrowie oraz 1 w Sadownem i 1 w Stoczku.
3. Kontynuacja spotkań z rodzicami, uczniami, nauczycielami na temat dopalaczy.
Policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii przeprowadzili od początku roku:
- z rodzicami – 5 spotkań, w których wzięło udział 274 osoby,
- z uczniami – 35 spotkania, w których wzięło udział 1879 osób,
- z nauczycielami – 21 spotkań, w których wzięło udział 143 osoby.
4. Rygorystyczne kontrolowanie osób poruszających się poza terenem zabudowanym po zmroku bez elementów odblaskowych.
Policjanci WRD od początku roku ujawnili 42 naruszenia dotyczące nieużywania przez pieszego elementów odblaskowych. W 22 przypadkach zastosowano mandaty karne oraz w 17 przypadkach pouczenia, w 3 – wnioski do sądu.
Policjanci WRD od początku roku ujawnili 751 wykroczeń popełnionych przez pieszych:
- Chodzenie po niewłaściwej stronie jezdni, leżenie na jezdni – 124,
- Przechodzenie przez jezdnie w miejscu niedozwolonym – 621,
- Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej – 1,
- Nieustąpienie pierwszeństwa pojazdowi – 5.
Policjanci WRD ujawnili 469 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych.
Policjanci WRD prowadzili działania i akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa skierowanych wobec pieszych:
- NURD – 11,
- Bezpieczna droga do szkoły – 2,
- Tydzień Bezpieczeństwa Pieszych – 5,
- Bezpieczne Przejście – 22,
- Bezpieczni po zmroku – 6 oraz w okresie styczeń – marzec w każdej służbie w II i III zmianie.
Zostały także zaprezentowane nowe narzędzia służące do wzrostu i poprawy bezpieczeństwa tj.: aplikacja „Moja Komenda” oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Mapa zagrożeń jest zaproszeniem lokalnej społeczności do identyfikacji zagrożeń. Jest również inspiracją dla podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo do podejmowania jeszcze skuteczniejszych działań.
Mieszkańcy powiatu węgrowskiego oraz zaproszeni na spotkanie goście zgłaszali swoje uwagi i wnioski dotyczące bezpieczeństwa. Podziękowano za spotkania i kampanie prowadzone na rzecz społeczności lokalnej. Mieszkańcy powiatu zauważyli aktywność i pracę policjantów na rzecz bezpieczeństwa.
Spotkania organizowane są w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” polegającego na koordynacji działań policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Autor: sierż. szt. Anna Maliszewska