Konkurs "Policjanci w służbie historii"
Konkurs jest adresowany do uczniów policyjnych klas mundurowych w ramach współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Komendą Główną Policji. Jego celem jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczpospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego.
Celem projektu jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, pogłębienie wiedzy na temat historii Policji oraz wzmocnienie etosu policyjnej służby. Uczestnicy konkursu będą mieli możliwość udziału w warsztatach historycznych, które zostaną zorganizowane przez Oddziały Instytutu Pamięci Narodowej.
Uczestnicy konkursu - uczniowie w grupie 2-3 osoby wraz z nauczycielem (opiekunem merytorycznym) mają do wykonania 3 zadania:
a. PREZENTACJA POLICJANTA – opracowują biogram postaci i przygotowują krótki film (1,5–3 min) prezentujący jego służbę na rzecz Państwa Polskiego.
b. OPIS MIEJSCA/MIEJSC PAMIĘCI – odnajdują w swojej okolicy i opisują miejsce/miejsca pamięci związane z wybraną postacią. Jeżeli nie ma możliwości znalezienia takiego miejsca w najbliższej okolicy, można zrealizować to zadanie w oparciu o miejsca pamięci znajdujące się na byłych Kresach II Rzeczypospolitej.
c. ŻYWA LEKCJA HISTORII – przygotowują i przeprowadzają „żywą lekcję historii” dla dowolnej grupy (grup), której uczestnicy będą mieli możliwość poznania historii związanej z postacią policjanta oraz miejscem/miejscami pamięci. W lekcji musi uczestniczyć minimum 20 osób (młodzieży, dorosłych) spoza szkoły uczestników projektu.
Dla laureatów nagrodą I stopnia jest zagraniczny wyjazd edukacyjny warz z określoną w regulaminie kwotą pieniężną. Nagrodą dla laureatów II stopnia jest dzień w Szkole Policji.
Zgłoszenie następuje poprzez założenie konta na platformie internetowej konkursu policjanciwhistorii.ipn.gov.pl oraz rejestrację zespołu (należy podać dane osobowe wszystkich członków zespołu) do dnia 30 listopada 2018 r.