Aktualności

Uważaj na oszusta podającego się za policjanta!

Data publikacji 12.02.2024

Oszuści nadal stosują metodę na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o pieniądze i prywatne hasła. Pod żadnym pozorem nie przekazujemy takich danych!

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy, cennych rzeczy i prywatnych haseł czy loginów – jeśli ktoś do Ciebie zadzwoni w tej sprawie – odłóż słuchawkę.

Po zakończeniu rozmowy telefonicznej z rzekomym policjantem, zadzwoń pod 112 i poinformuj Policję o zaistniałej sytuacji.

Oszuści są bezwzględni - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby


 

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

 

st. sierż. Rafał Bałdyga

Powrót na górę strony