Aktualności

Śmiertelne potrącenie pieszego w Ogrodnikach

Data publikacji 20.05.2024

W piątkową noc doszło do tragicznego w skutkach potrącenia pieszego przez kierującego seatem. Pieszy zginął na miejscu.

W dniu 17 maja 2024 roku po godzinie 23:00 w miejscowości Ogrodniki pow. węgrowski, na trasie DK 50 27-latek kierując pojazdem marki Seat jadąc z miejscowości Łochów w kierunku miejscowości Sadowne na skrzyżowaniu potrącił pieszego. 57- latek przechodził przez jezdnie, natomiast nadjeżdżający kierujący nie zauważył pieszego uderzając go. W wyniku doznanych obrażeń mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Kierowca był trzeźwy. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KP w Łochowie.

 

Przypominamy! Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieszy, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Policjanci zalecają noszenia elementów odblaskowcyh również w terenie zabudowanym, ponieważ zwiększa to bezpieczeństwo każdego pieszego.

Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję.

Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

 

st. sierż. Rafał Bałdyga

Powrót na górę strony