Działania „ Trzeźwość” na terenie powiatu zwoleńskiego
Przez dwa dni zwoleńscy policjanci wraz z funkcjonariuszami z OPP Radom na terenie powiatu zwoleńskiego prowadzili akcję „Trzeźwość”. W trakcie prowadzonych kontroli sprawdzili stan trzeźwości ponad 1000 kierujących. Niestety pomimo naszych licznych apeli o nie wsiadaniu za kierownicę pod wpływem alkoholu, nie wszyscy kierujący byli trzeźwi. Ujawniono 4 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę „na podwójnym gazie”.
We wtorek ( 30.07.) i środę ( 31.07) na terenie powiatu zwoleńskiego policjanci prowadzili działania „Trzeźwość”. Głównym celem akcji było sprawdzanie stanu trzeźwości, jak największej liczby kierujących pojazdami. Policjanci prowadzili działania od wczesnych godzin porannych do południa i kontrolowali kierujących w różnych miejscach jednocześnie. Priorytetem było ujawnianie i eliminowanie z ruchu osób wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka.
Niestety nie wszyscy kierujący byli trzeźwi. Łącznie funkcjonariusze skontrolowali ponad 1000 kierujących z czego 4 kierowców było w stanie nietrzeźwości.
Konsekwencje kierowania pojazdem po alkoholu
Przypominamy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.
Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.
Pamiętaj!
Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, prowadzi do zaburzenia percepcji wzrokowej, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, pogarsza koordynację ruchów, zmniejsza szybkość reakcji. Nie bądź zagrożeniem dla siebie oraz dla innych uczestników ruchu drogowego.
mł.asp. Katarzyna Słyk