Aktualności

Spotkanie z seniorami w Dziennym Domu Seniora w Zwoleniu

Data publikacji 05.09.2024

Wczoraj ( 04.09) w Dziennym Domu Seniora policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu w ramach kampanii społecznej pn. Bezpieczny senior na Mazowszu” przeprowadziła spotkanie profilaktyczne mające na celu informowanie, podnoszenie świadomości oraz przeciwdziałanie i zapobieganie zaginięciom osób w lasach. Niestety nie wszyscy znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Aby wyprawa do lasu nie skończyła się nieszczęściem, policjanci apelują, by nie zapominać o własnym bezpieczeństwie oraz zachować szczególną ostrożność np. spacerów czy grzybobrania.

Aby uniknąć sytuacji, które mogą zakończyć się nieszczęściem przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas spacerów po lesie.

  • Wybierając się do lasu, powiedzmy o tym rodzinie, aby wiedzieli, gdzie należy nas szukać.
  • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. Dzięki temu będziemy mogli skontaktować się z bliskimi, wezwać pomoc i poinformować, gdzie aktualnie przebywamy. Możemy też skorzystać z aplikacji, która pomoże odczytać naszą lokalizację i drogę powrotną do domu.
  • Do lasu wybierajmy się wczesną porę dnia.
  • Pamiętajmy o sprawowaniu właściwego nadzoru nad osobami, które są pod naszą opieką. Często do wybieramy się rodzinnie, są z nami dzieci, osoby starsze.
  • Starajmy się zapobiegać sytuacjom, w których seniorzy samotnie wybierają się do lasu, zwłaszcza wtedy, kiedy wiemy, że mogą potrzebować pomocy medycznej lub nie są osobami samodzielnymi.
  • W lesie zapamiętujmy punkty odniesienia i charakterystyczne obiekty, które pomogą nam zorientować się w terenie.
  • Zabierzmy elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność i ułatwią ewentualną akcję poszukiwawczą po zmroku.
  • Miejmy przy sobie leki, które przyjmujemy na stałe, coś do picia i jedzenia.
  • Unikajmy samotnych leśnych wycieczek. Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się do lasu  i nie traćmy ze sobą kontaktu wzrokowego. Nie znając terenu nie oddalajmy się od głównych duktów, swoich pojazdów lub przystanków komunikacji.
  • Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego niezastąpiona będzie kurtka przeciwdeszczowa i wysokie, nieprzemakalne obuwie.
  • Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów.
  • Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekając zaalarmujmy Policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.
  • Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach .Dzięki tym wskazówkom możemy uniknąć wielu zagrożeń czyhających w lesie i bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody.

Wraz z funkcjonariuszką  w spotkaniu wzięła  udział przedstawicielka Stacji sanitarno-epidemiologicznej w Zwoleniu, która omówiła  zasady zdrowego stylu życia, bezpiecznych zachowań, przekazała informacje dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych oraz rolę badań profilaktycznych. Zachęciła seniorów do szczepień ochronnych takich jak szczepienia: p/grypie, p/pneumokokom, p/COVID-19, gdyż są one najlepszą metodą zapobiegania chorobom wywołanym przez wirusy i bakterie.

Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania przyczynią się do kształtowania odpowiednich postaw zdrowotnych wśród seniorów.

St asp. Katarzyna Cieślik                                                                                                                                                                                               

  źródło: Policja.pl 

Powrót na górę strony