Aktualności

Podsumowanie działań „ Trzeźwość-lokalnie” na terenie powiatu zwoleńskiego

Data publikacji 16.10.2024

Zwoleńscy policjanci 14 i 15 października prowadzili działania „Trzeźwość-lokalnie”. Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatu zwoleńskiego poprzez eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. Podczas dwudniowej akcji, funkcjonariusze skontrolowali ponad 350 kierujących.

Alkohol jest najczęstszą przyczyną wielu tragicznych zdarzeń drogowych. Aby ograniczyć ich liczbę, zwoleńscy policjanci 14 i 15 października, na terenie powiatu zwoleńskiego prowadzili działania pod nazwą "Trzeźwość - lokalnie". To akcja mająca na celu eliminowanie z ruchu drogowego kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu. Podczas dwudniowej akcji przebadanych zostało, ponad 350 kierowców na zawartość alkoholu w organizmie-wszyscy byli trzeźwi.

Konsekwencje kierowania pojazdem po alkoholu

Przypominamy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.

Zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie od 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły między innymi wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Kiedy rowerzysta jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.

Pamiętaj!

Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, prowadzi do zaburzenia percepcji wzrokowej, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, pogarsza koordynację ruchów, zmniejsza szybkość reakcji. Nie bądź zagrożeniem dla siebie oraz dla innych uczestników ruchu drogowego.

mł.asp. Katarzyna Słyk

Powrót na górę strony