Znakowanie rowerów i prelekcje o bezpieczeństwie dla zwoleńskich Seniorów
Policjanci wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich mieszkańców, jak również uchronić ich mienie przed kradzieżą. Jedną z nich jest niewątpliwie znakowanie rowerów. Tym razem taka akcja odbyła się w Dziennym Domu Seniora w Zwoleniu. Seniorzy zabezpieczyli swoje jednoślady, ale również dowiedzieli się podstawowych zasad jak uchronić się przed kradzieżą roweru.
Wczoraj (23.10) na Dziennym Domu Seniora w Zwoleniu st. asp. Katarzyna Cieślik prowadziła działania prewencyjne polegające na znakowaniu rowerów. Tym razem z akcji skorzystali seniorzy ze Zwolenia, którzy aktywnie spędzają czas wyjeżdżając na wycieczki swoimi jednośladami.
Na czym polega znakowanie roweru?
Znakowanie roweru polega na umieszczeniu na ramie roweru grawerowanego numeru, który jest dobrze widoczny dzięki policyjnej naklejce. Dane jednośladu i właściciela są następnie wprowadzane do policyjnej bazy. W przypadku utracenia roweru i odnalezienia go, na podstawie naniesionego numeru, można bardzo szybko ustalić jego właściciela. Głównym założeniem i celem znakowania rowerów jest ograniczenie ich kradzieży, a także ograniczenie handlu kradzionymi rowerami lub ich częściami.
Poza oznakowaniem apelujemy o przestrzeganie kilku podstawowych zasad, dzięki którym możemy ustrzec się przed kradzieżą roweru:
- Nie zostawiaj roweru bez nadzoru, nawet na kilka minut. Jeśli pozostawiasz go na ulicy zrób to w widocznym miejscu, w miarę możliwości na specjalnym stojaku. Rower zabezpiecz przeznaczonym do tego celu łańcuchem, kłódką lub blokadą - przypnij go do trwałej konstrukcji, np. do stojaka, barierki itp.
- Nie poruszaj się rowerem sam w miejscach odludnych, zwłaszcza po zmroku.
- Jeśli Twoje dziecko jeździ rowerem, lepiej gdyby było pod nadzorem kogoś dorosłego.
- Nie trzymaj roweru na balkonie znajdującym się na parterze lub niższych piętrach, złodziej potrafi wejść nawet na II piętro i stamtąd ukraść rower.
- Nie zostawiaj swoich "dwóch kółek" na klatce schodowej, rower najlepiej trzymać w garażu, gdy nie dysponujesz nim - w dobrze zabezpieczonej piwnicy.
- W sobie tylko znanym miejscu, na ramie, zaznacz jakiś znak szczególny, w przypadku ewentualnej kradzieży, pomoże to w identyfikacji jednośladu.
Ponadto, należy pamiętać, aby rower był sprawny technicznie oraz posiadał obowiązkowe wyposażenie (dzwonek, co najmniej jeden hamulec sprawny, odblask, światła z przodu - kolor biały, z tyłu kolor czerwony).
Poza oznakowaniem rowerów policjantka przeprowadziła prelekcje z seniorami dotyczącą bezpieczeństwa w Internecie, omówiła najczęstsze rodzaje oszustw, z którymi mogą spotkać się osoby starsze i rady, jak nie stać się osobą pokrzywdzoną przestępstwem. Ważnym tematem było przypomnienie najważniejszych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Naszym Seniorom życzymy udanych i bezpiecznych wycieczek rowerowych.
mł.asp. Katarzyna Słyk