Wspólne działania zwoleńskich policjantów z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zwoleniu
Wczoraj (03.11) zwoleńska profilaktyk st.asp. Katarzyna Cieślik wspólnie z przedstawicielami GKRPA w Zwoleniu kontrolowali placówki handlowe pod kątem sprzedaży nieletnim alkoholu i wyrobów tytoniowych.
Funkcjonariuszka i przedstawiciele gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w Zwoleniu prowadzili wspólne działania na terenie miasta i gminy Zwoleń. Wizyty policjantki i przedstawicieli GKRPA w punktach sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych miały na celu zwrócenie uwagi sprzedawcom na problem sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18 roku życia. Profilaktyczka przeprowadziła pogadankę na temat sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych nieletnim oraz uświadomiła sprzedawców o konsekwencjach prawnych i społecznych wynikających z nieodpowiedzialnej sprzedaży. Przypomniała o przepisach wynikających z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Polskie prawo zabrania sprzedaży wyrobów tytoniowych oraz alkoholu osobom nieletnim, jak również osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy, sprzedający uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek.
Przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówią o tym, że:
Art. 15. 1. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych: 1.osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. 2.osobom do lat 18. 3.na kredyt lub pod zastaw. 2.W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.
Art. 43. 1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie. 2. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust.1. 3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.
Przepisy Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych mówią o tym, że:
Art. 6. 1. Zabrania się udostępniania wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18. W punkcie detalicznym umieszcza się widoczną i czytelną informację o treści: „Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18.
mł.asp. Katarzyna Słyk