Aktualności

Przypominamy, że wjazd pojazdami silnikowymi do lasu jest zabroniony!

Data publikacji 23.01.2025

Świadomość ekologiczna i respektowanie przepisów prawnych to kluczowe elementy, które pozwolą nam cieszyć się pięknem lasów przez wiele pokoleń. Policjanci przypominają, że auta, motocykle i inne pojazdy silnikowe mogą poruszać się po drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych przecinających tereny leśne. Leśne dukty zastrzeżone są tylko dla użytkowników ekologicznych. Wyjątkiem są pojazdy straży leśnych, pracowników lasów i osób z zezwoleniami administratora.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z negatywnych skutków wjeżdżania samochodem do lasu. Poruszanie się pojazdami silnikowymi po lesie, zwłaszcza poza wyznaczonymi trasami, powoduje niszczenie ściółki leśnej i wierzchniej warstwy gleby. Pojazdy mechaniczne, takie jak motocykle typu cross i quady niszczą ściółkę, przez co gleba staje się bardziej podatna na erozję. Dodatkowo, glebę rozjeżdżoną przez pojazdy często trudno jest przywrócić do naturalnego stanu.

Przepisy dotyczące wjazdu samochodem do lasu reguluje rozdział 5. Ustawy o lasach. Zgodnie z nim, poruszanie się pojazdem silnikowym dopuszczalne jest tylko drogami publicznymi. Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany czy znaki zakazujące poruszania się, gdyż zakaz wynika wprost z zapisów ustawy. Na drogę leśną wjechać możemy tylko wtedy, gdy jest ona wyraźnie oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego. Zakaz ten nie dotyczy osób z niepełnosprawnością, które poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Do zatrzymania pojazdów silnikowych i nakładania mandatów, oprócz Policji, upoważnieni są również strażnicy leśni. W przypadku wykrycia wykroczenia nieuprawnionego wjazdu do lasu, kierowcę można ukarać mandatem    w wysokości od 20 do 500 zł.

W skrajnych przypadkach mogą mieć zastosowanie przepisy kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami -  kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Kto, wbrew przepisom obowiązującym na terenie objętym ochroną, niszczy lub uszkadza rośliny, zwierzęta, grzyby lub ich siedliska, lub siedliska przyrodnicze, powodując istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

mł.asp. Katarzyna Słyk

Powrót na górę strony