Doskonalenie zawodowe na temat stosowania przepisów dotyczących ochrony zwierząt
W dniu 22 maja obchodzimy w Polsce Dzień Praw Zwierząt. Data ta nawiązuje do uchwalenia w 1997 roku przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt jako istot żyjących i czujących. Poprzez zorganizowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu szkolenie na temat stosowania przepisów w zakresie ochrony zwierząt, chcemy zwracać uwagę na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony i opieki zwierzętom. Przestępstwa popełniane na rzecz zwierząt, bestialskie zachowania wobec nich wymagają napiętnowania oraz reakcji ze strony nas – ludzi i nas – przedstawicieli Policji, służb i organizacji, których statutowym celem jest ich ochrona.
Uczestnikami szkolenia byli policjanci komend miejskich i powiatowych Policji garnizonu mazowieckiego, a także Oddziałów Prewencji Policji w Płocku i Radomiu oraz Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Ostrołęce, którzy na co dzień spotykają się z przypadkami łamania przepisów prawa dotyczących zwierząt.
Szkolenie otworzył Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec, który zwrócił szczególną uwagę na treść artykułu 1 ustawy o ochronie zwierząt „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Ten sztandardowy artykuł przyświecał całości przedsięwzięcia.
Moderatorami spotkania byli Naczelnik Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu mł. insp. Agnieszka Guza oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu nadkom. Krzysztof Maćkula, prelegentami zaś: Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego dr Paweł Śwital, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego p. Zbigniew Kapciak, Zastępca Naczelnika Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego p. Piotr Lesisz, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Radomiu p. Grzegorz Sambor, Kierownik Referatu Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Radomiu p. Artur Kiraga, starszy strażnik Państwowej Straży Łowieckiej p. Daniel Nitowski, starszy strażnik Państwowej Straży Łowieckiej p. Paweł Wielechowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie dr Małgorzata Bruczyńska reprezentująca Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, przedstawiciel Fundacji 4 Łapy p. Alicja Skrzek oraz policjanci Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego, Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.
Niniejsze spotkanie stanowiło odpowiedź na dostrzegane problemy związane z przeprowadzaniem interwencji w zakresie ochrony zwierząt oraz zobrazowało zadania w tym zakresie Policji, inspekcji, straży, świata nauki, jak i organizacji pozarządowych. Szkolenie to było pierwszym z serii szkoleń kaskadowych prowadzonych we wszystkich jednostkach Policji garnizonu mazowieckiego. I co najważniejsze, poruszane treści poszerzyły naszą wiedzę i z pewnością zaowocują skutecznymi działaniami na rzecz dobra wszystkich zwierząt.
Wydział Prewencji/st. asp. Edyta Sułkowska