Aktualności

Dwa dni wzmożonych kontroli - pijani kierowcy pod lupą

Data publikacji 17.03.2025

Mazowieccy policjanci przez dwa dni (czwartek, piątek) prowadzili akcję, pn. „TRZEŻWOŚĆ LOKALNIE”. Działania miały na celu wyeliminowanie jak największej liczby nietrzeźwych kierujących pojazdami, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kierowców i przewoźników korzystających z aplikacji mobilnych.

W działaniach udział wzięło 923 policjantów,  w tym 527 ruchu drogowego oraz 666 policjantów innych służb. Policjanci przeprowadzili 46207 badań stanu trzeźwości kierujących i ujawnili 64 kierujących prowadzących pojazd, znajdując się pod działaniem alkoholu, zatrzymali 47 praw jazdy, oraz ujawnili 11 kierujących, którzy pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, którzy siedli za kierownicę. Ponadto mundurowi przebadali 109 kierujących pojazdami wykorzystującymi aplikację do przewozu osób, oraz 739 wykonujących usługi kurierskie, przeprowadzili 3 badania na zawartość środków psychoaktywnych wobec kierujących pojazdami wykorzystującymi aplikację oraz 15 badań wobec osób wykonujących usługi kurierskie.

Z prowadzonych analiz wynika, że jednym z najbardziej dotkliwych problemów i zagrożeń współczesnej motoryzacji jest uczestnictwo w ruchu drogowym osób nietrzeźwych oraz będących pod działaniem środków odurzających (narkotyków). W ostatnim czasie możemy zaobserwować nagminne łamanie przepisów przez takie grupy uczestników ruchu drogowego, jak kierujący wykonujący usługi kurierskie oraz kierowców i przewoźników korzystających z aplikacji mobilnych.

Nietrzeźwi kierowcy stanowią jedno z największych zagrożeń na drogach, wpływając negatywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Alkohol i inne substancje psychoaktywne mają szkodliwy wpływ na zdolność koncentracji, ocenę sytuacji oraz reakcję kierowcy, co może prowadzić do poważnych wypadków.

Policja przypomina, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości to poważne przestępstwo, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Bezpieczeństwo na drodze zależy od odpowiedzialności wszystkich uczestników ruchu drogowego – pamiętajmy, aby nigdy nie wsiadać za kierownicę po alkoholu. 

Funkcjonariusze apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów, zapowiadając kontynuację działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

 

Wydział Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony