Aktualności

XI Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Data publikacji 16.10.2017

18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W tym roku będą to już XI obchody. Szczególnie tego dnia różne instytucje, w tym Policja, starają się zwiększyć świadomość społeczną na temat handlu ludźmi. Warto więc wiedzieć jak ustrzec się przed takim zjawiskiem i gdzie udać się po pomoc.

Obchody Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi stały się jednym z priorytetów i zadań w Krajowym Planie Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018. Zgodnie z pkt. 11 części I Planu „Organizacja obchodów Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi w szkołach policyjnych i ośrodkach szkolenia Straży Granicznej” została powierzona szkołom Policji i Straży Granicznej, Komendzie Głównej Policji, Komendzie Głównej Straży Granicznej. Działania szkoleniowe i informacyjne mają na celu poszerzenie wiedzy na ten temat.

Handel ludźmi w dużej mierze dotyczy wykorzystywania kobiet i dzieci do prostytucji. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami prostytuowanie się nie jest karalne. Przestępstwem jest doprowadzenie innej osoby przemocą, groźbą, podstępem, przez wykorzystanie stosunku zależności bądź krytycznego położenia, do uprawiania prostytucji. Penalizacji podlega także ułatwianie lub nakłanianie innej osoby do uprawiania prostytucji, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

 

Jednym z elementów działań Policji, ukierunkowanych na przeciwdziałanie handlowi ludźmi, są wczesne działania profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży zagrożonej tym zjawiskiem. Policjanci biorą udział w spotkaniach w szkołach z młodzieżą, podczas których m.in.: ostrzegają o odpowiedzialności prawnej dzieci i młodzież oraz sygnalizują o zagrożeniach związanych z tym obszarem. W celu ograniczenia zjawiska handlu ludźmi Policja prowadzi również działania rozpoznawcze i prewencyjne.

 

Handel ludźmi to przestępstwo z art. 253 k.k. zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. W myśl art.253 k.k. osoba uprawiająca handel ludźmi, nawet za ich zgodą, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Kara pozbawienia wolności za czerpanie korzyści majątkowej z organizowania adopcji dzieci wbrew przepisom może wynieść nawet 5 lat. Należy pamiętać, iż w zależności od ustaleń w toku śledztwa, zachowania osób zaangażowanych w handel ludźmi mogą być kwalifikowane m.in. jako:

• art.253 k.k. (handel ludźmi),

• art.203 k.k. (zmuszanie do prostytucji),

• art. 204 par. 1,2 i 3 k.k. (stręczycielstwo i sutenerstwo),

• art. 204 par. 4 k.k. (zwabienie i uprowadzenie ofiary w celu uprawiania prostytucji za granicą),

• art. 197 par.1, 2 i 3 k.k. (zgwałcenie i inna czynność seksualna),

• art.191 par.1 k.k. (zmuszenie do określonego zachowania),

• art.190 par.1 k.k. (groźby karalne),

• art.189 par.1 i 2 k.k. (pozbawienie człowieka wolności).

 

Aby nie stać się ofiarą handlu ludźmi należy:

• uważać na wyjątkowo atrakcyjne oferty biur pośrednictwa pracy, biur podróży czy agencji matrymonialnych

• uważać na osoby zapewniające natychmiastową pomoc w wyjeździe

• uważać na strony internetowe, ogłoszenia, reklamy dotyczące wyjątkowych okazji związanych z atrakcyjną, dobrze płatną i nie wymagającą kwalifikacji pracą!

W szczególności musimy zwracać uwagę na dzieci, gdyż dziecko przekraczające granicę państwa samotnie lub bez opieki rodziców może być ofiarą handlu!

 

Gdzie szukać pomocy?

Wybrane podmioty zaangażowane w zwalczanie i zapobieganie handlowi ludźmi:

 

Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”

00-956 Warszawa 10

tel. zaufania: (+ 48 22) 628 99 99

www.strada.org.pl

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
ul. Katowicka 31
03-932 Warszawa
tel. / faks:
+48 22 616 02 68
+48 22 616 03 14
www.fdds.pl

ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi

skr. poczt. 127

00-958 Warszawa 66

Linia wsparcia:
22 654 70 70 - z telefonów stacjonarnych w Polsce
48 22 654 70 70 – gdy dzwonisz z zagranicy
48 22 654 70 70 – jeśli dzwonisz z telefonu komórkowego
TELEFON 116 000 - w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka

116 000 – telefon alarmujący o zaginięciu dziecka lub nieletniego działa 7 dni w tygodniu. Można się do nas dodzwonić z terenu całego kraju: z każdej komórki i każdego telefonu stacjonarnego.

www.itaka.org.pl

Powrót na górę strony