Aktualności

Dzielnicowy – policjant „pierwszego kontaktu”

Dzielnicowy, to policjant „pierwszego kontaktu”, dbający o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w swoim rewirze, funkcjonariusz do którego każdy może zwrócić się o pomoc i poradę, przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa. Ważne jest zatem, aby każdy wiedział jak szybko skontaktować się ze swoim dzielnicowym i znał bezpośredni numer telefonu.

Praca dzielnicowego nie należy do najłatwiejszych. Ludzie zwracają się z przeróżnymi sprawami, poważnymi i błahymi. Tematy są niejednokrotnie wstydliwe i dotyczą życia prywatnego. Dzielnicowy pracuje przede wszystkim sam. Nie może być anonimowy. Umundurowany, zawsze jest w centrum uwagi. Ludzie przyglądają się jego zachowaniu. Musi być nieskazitelny i dawać dobry przykład.

Wzbudzający sympatię, kontaktowy, życzliwy – to najbardziej pożądane cechy u dzielnicowego. Liczy się otwartość, kompetencje, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i nieprzewidzianych oraz podejmowanie skutecznych i trafnych decyzji. Dzielnicowy to policjant tzw. „pierwszej linii”, ogniwo łączące Policję ze społeczeństwem.

Dzielnicowy musi znać swoich "podopiecznych", rozmawiać z nimi i pomagać w rozwiązywaniu problemów. Musi wiedzieć, gdzie w okolicy są miejsca niebezpieczne i na jakie zagrożenia mogą być narażeni okoliczni mieszkańcy.

W Komendzie Powiatowej Policji w Zwoleniu służbę pełni pięciu dzielnicowych: asp. Sławomir Markowski, asp. szt. Wojciech Grzybowski, asp. Piotr Hebdziński, asp. szt. Grzegorz Orłowski, st. asp. Rafał Pastuszka oraz dwóch dzielnicowych w Posterunku Policji w Kazanowie: st. sierż. Anna Posłuszna oraz sierż. szt. Daniel Wójtowicz.

Szczegółowe informacje dotyczące dzielnicowych, w tym numery telefonów, adresy e-mail i wykazy rewirów można uzyskać bezpośrednio na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu w zakładce „prewencja – dzielnicowi KPP w Zwoleniu”.

W uzyskaniu informacji na temat swojego dzielnicowego pomocna będzie również aplikacja „Moja Komenda”, która umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Bezpłatna aplikacja działa w trybie offline, bez dostępu do Internetu. Aplikacja „Moja Komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce.

 

Powrót na górę strony