Pierwsza w tym roku zbiórka krwi przed nami. ZAPRASZAMY!
Początkiem maja (06.05) odbędzie się zbiórka krwi, którą organizują w zwoleńscy policjanci, przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu. Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne!
Zwoleńscy policjanci oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu, zwraca się z APELEM o oddawanie krwi. KREW jest bardzo potrzebna – PILNIE na ratunek ŻYCIA.
W ostatnim czasie, zapewne również w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, radykalnie zmniejszyła się liczba Dawców oddających krew, co stanowi ogromne zagrożenie dla pacjentów szpitali oczekujących na zaplanowane, bądź też konieczne do wykonania zabiegi operacyjne, ratujące zdrowie i życie. Niestety krwi nie da się wyprodukować, jest ona niezastąpionym lekiem w leczeniu chorób układu krwiotwórczego, a jedynym jej "wytwórcą" jest człowiek.
W najbliższym czasie, w dniach 6 oraz 27 maja (środa), w godz. 9-13 będziemy czekali na
Krwiodawców w mobilnym punkcie – ambulansie, przy Urzędzie Miasta w Zwoleniu, Plac Kochanowskiego.
Z nami jest BEZPIECZNIE, kilka ważnych aspektów!!!
Zasady ogólne kwalifikacji Dawców.
Przed wejściem do Centrum / ambulansu do pobierania krwi - ekipa wyjazdowa, dokonujemy wstępnej kwalifikacji dawców i kandydatów na dawców.
Postępowanie obejmuje:
1) pomiar temperatury; 2) wywiad.
Wywiad:
- Do budynku RCKiK w Radomiu, ambulansu - ekipa wyjazdowa, po wstępnej kwalifikacji, może wejść wyłącznie osoba, która:
- w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywała poza granicami Polski, nie miała kontaktu z osobą zakażoną lub będącą w kwarantannie
- temperatura ciała nie przekroczyła 37,3o C.
- Każda osoba wchodząca dokonuje dezynfekcji rąk przed wejściem do głównego budynku
Centrum, ambulansu- ekipa wyjazdowa i otrzymuje maseczkę ochronną.
3.Dawca wypełnia krótką Ankietę, dopiero jeśli pozytywnie przejdzie kwalifikację wstępną jest rejestrowany do oddawania krwi.
Ponadto wprowadziliśmy konieczne zmiany dot. naszej pracy:
- Ograniczyliśmy do minimum kontakty między personelem z różnych komórek organizacyjnych-działów RCKiK w Radomiu.
- Zwiększyliśmy częstotliwość czyszczenia i dezynfekowania klamek, poręczy, blatów roboczych (w trakcie przyjmowania Dawców).
- Pracownicy w obszarze roboczym, w zależności od stopnia zagrożenia, zabezpieczeni są w środki ochrony indywidualnej: maseczki ochronne/przyłbice ochronne/okulary ochronne, rękawiczki jednorazowego użytku, fartuchy z długim rękawem i obuwie ochronne.
- Każdego dnia pracownik RCKiK wypełnia i podpisuje deklarację, w której zawarte są informacje niezbędne do dopuszczenia do pracy przez kierownika działu. Pytania dot. ewentualnych objawów, bądź ich braku, choroby (przeziębienia, kataru itp.), kontaktu z osobą zakażoną lub będącą w kwarantannie z powodu koronawirusa, temperatury ciała nie przekroczającej 37,3o C.