ODBLASK WAŻNA RZECZ ,,ŚWIEĆ PRZYKŁADEM’’ - Aktualności - KPP w Zwoleniu

Aktualności

ODBLASK WAŻNA RZECZ ,,ŚWIEĆ PRZYKŁADEM’’

Data publikacji 24.09.2020

Lekcją bezpieczeństwa poruszającą tematykę prawidłowego używania elementów odblaskowych oraz praktycznego egzaminu przechodzenia przez jezdnię, w taki właśnie sposób policjanci ze Zwolenia zainaugurowali działania krajowe ,,Świeć przykładem’’

W szkole podstawowej w Babinie policjanci ruchu drogowego zainaugurowali rozpoczynająca się dzisiaj ogólnopolską akcję  ,,Świeć przykładem’’. W trakcie spotkania mundurowi przypominali i uświadamiali najmłodszym uczestnikom spotkania jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych po zmierzchu. Uczniowie uczestniczący w spotkaniu otrzymali od policjantów elementy odblaskowe z instruktarzem jak prawidłowo ich używać, by być bezpiecznym na drodze. Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność. Jeśli pieszy jest słabo widoczny na drodze, łatwiej może zostać potrącony przez samochód. Mały element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy - Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami.

Zachęcamy również do noszenia elementów odblaskowych na obszarze zabudowanym.

Pamiętajmy!

    Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

    Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.

    Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.

    Niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.

    Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.

Autor: asp. Krzysztof Gregorczyk

 • widok stojących dzieci na schodach przed budynkiem szkoły z odblaskami w rękach
  autor asp. Krzysztof Gregorczyk
 • grupa dzieci przechodzących w asyście policjantów przez przejście dla pieszych
  autor asp. Krzysztof Gregorczyk
 • policjant stojący z podniesioną rękom przy grupce dzieci przed przejściem dla pieszych
  autor asp. Krzysztof Gregorczyk
 • policjant rozdający elementy odblaskowe dzieciom stojącymi przed budynkiem szkoły
  autor asp. Krzysztof Gregorczyk
 • stojący policjanci przed grupą dzieci tłumacząc zasady bezpieczeństwa i noszenia odblasków
  autor asp. Krzysztof Gregorczyk
Powrót na górę strony