Aktualności

WAKACYJNE BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ

Data publikacji 07.07.2021

Wakacje już trwają, jednak policjanci zwoleńskiej komendy przez cały czas prowadzą zajęcia profilaktyczne związane z bezpieczeństwem podczas letniego wypoczynku. Podczas prelekcji funkcjonariusze przypominali dzieciom i młodzieży zasady właściwego zachowania w różnych miejscach i reagowania na zagrożenia. Ważnym tematem zajęć było bezpieczeństwo podczas wakacji nad wodą w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo….. nad wodą”.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie wakacji jest dla nas ważnym elementem corocznej profilaktyki. Uczniowie, którzy uczestniczyli w spotkaniach z policjantami w swojej szkole dowiedzieli się co robić, aby w czasie wolnym od zajęć nie narazić się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa oraz jak im zapobiegać.

Policjanci przypominali uczniom  podstawowe  zasady zachowania ostrożności podczas wakacyjnego odpoczynku nad wodą. Nie zabrakło sprawdzenia wiedzy młodzieży dotyczącej numerów alarmowych oraz reakcji w sytuacjach zagrożenia.

PAMIĘTAJMY: 5 sprawdzonych sposobów na bezpieczne spędzenie wakacji nad wodą:

  • Wybieraj tylko kąpieliska strzeżone. Znajdziesz się pod opieką ratownika i masz pewność, że kąpielisko jest sprawdzone, nadzorowane i bezpieczne. Nie lekceważ miejsc, w których obowiązuje zakaz kąpieli. Coś było powodem wydania takiego zakazu.
  • Unikaj skoków do wody na „główkę”. Nad jeziorem, w rzece czy też innych naturalnych zbiornikach nigdy nie wiesz co znajduje się na dnie.  Pamiętaj, że w naturalnych zbiornikach dno może się zmieniać.
  • Nie spożywaj alkoholu przed wejściem do wody. Jeśli to zrobiłeś, zrezygnuj z pływania. Alkohol powoduje, że częściej mamy skłonność do ryzykownych i brawurowych zachowań, a to może skończyć się źle.
  • Mierz siły na zamiary! Nie podejmuj ryzykownych wyzwań, żeby coś udowodnić innym. Brak odpowiednich umiejętności pływackich czy przygotowania fizycznego, może się skończyć tragicznie.
  • Nie przesadzaj z opalaniem i regularnie nawadniaj organizm. Zbyt długie przebywanie na słońcu, a później nagłe schłodzenie w wodzie może doprowadzić do szoku termicznego, a to z kolei do zatrzymania akcji serca lub omdlenia, co w połączeniu z wodą może być niebezpieczne.

 Woda to żywioł! Nie lekceważ go!

 

Autor asp. Krzysztof Gregorczyk

  • stojący uczniowie w sali z policjantem
    autor: asp. Krzysztof Gregorczyk
  • uczniowie stojący przy radiowozie z policjantem
    autor: asp. Krzysztof Gregorczyk
  • siedzące w sali dzieci
    autor: asp. Krzysztof Gregorczyk
Powrót na górę strony