Aktualności

Trzy miesiące aresztu dla sprawcy przemocy domowej

Data publikacji 25.04.2022

Sąd Rejonowy w Zwoleniu zastosował wobec 59-letniego mieszkańca pow. zwoleńskiego trzy miesięczny areszt. To środek zapobiegawczy zastosowany wobec mężczyzny podejrzanego o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad żoną.

Zwoleńscy policjanci zatrzymali 59-letniego mieszkańca pow. zwoleńskiego, który znęcał się nad swoją żoną  jednocześnie mając orzeczony zakaz zbliżania i kontaktowania się z kobietą. Funkcjonariusze zbierając materiał dowodowy w tej sprawie ustalili, że mężczyzna ten od kilku miesięcy stosował przemoc fizyczną oraz psychiczną wobec żony. 59-latek będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury domowe, w trakcie których wyzywał małżonkę słowami wulgarnymi, poniżał, wyganiał ją z domu oraz groził pozbawieniem życia.

W trakcie prowadzonych czynności śledczy zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zarzutu zatrzymanemu mężczyźnie. Dotyczy on psychicznego i fizycznego znęcania się nad osoba najbliższą. Za to przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Sąd skorzystał z możliwości zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania 59 -latka na okres 3 miesięcy.

Apelujemy ! 

Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych. 

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie. 

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Warto przypomnieć, że od listopada 2020 roku obowiązują przepisy tzw. ustawy antyprzemocowej. Dają one większe uprawnienia policjantom, do podjęcia  działań w stosunku do sprawców przemocy i zwiększają ochronę osób poszkodowanych.

sierż.szt. Katarzyna Słyk

Powrót na górę strony