Aktualności

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” wspólne działania zwoleńskich policjantów i strażaków

Data publikacji 09.08.2022

Wakacje już trwają, jednak policjanci zwoleńskiej komendy przez cały czas prowadzą zajęcia profilaktyczne związane z bezpieczeństwem podczas letniego wypoczynku. W ramach akcji policjanci i strażacy kontrolują również strzeżone i niestrzeżone akweny, ostrzegając kapiących się przed zagrożeniami.

Podczas prelekcji funkcjonariusze przypominali dzieciom i młodzieży zasady właściwego zachowania w różnych miejscach i reagowania na zagrożenia. Ważnym tematem zajęć było bezpieczeństwo podczas wakacji nad wodą w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo….. nad wodą”.  Również w ramach akcji  zwoleńscy policjanci wraz ze strażakami kontrolują rejony zbiorników wodnych zarówno tych strzeżonych i niestrzeżonych. Podczas działań funkcjonariusze rozmawiają dodatkowo z plażowiczami o zasadach bezpiecznej kąpieli. Informując o kilku podstawowych zasadach aby  wakacyjne chwile spędzone nad wodą były bezpieczne i spokojne.

Sprawdzone sposoby na bezpieczne spędzenie wakacji nad wodą:

-wybieraj kąpieliska strzeżone gdzie w przypadku niebezpiecznej sytuacji pomocy udzieli nam ratownik,

- przestrzegaj regulaminu kąpieliska, zapoznaj się ze wszystkimi znakami, zwróć uwagę gdzie stanowisko ma ratownik. Sprawdź kolor flagi, która informuje o możliwości kąpieli- flaga biała, kategoryczny zakaz kąpieli – flaga czerwona,

-unikaj skoków do wody na „główkę”. W takich miejscach jak jezioro, rzeka czy inne naturalne zbiorniki nigdy nie wiesz co znajduje się na danie.  Pamiętaj, że w naturalnych zbiornikach dno może się zmieniać.

- przed wejściem do wody nigdy nie spożywaj alkoholu . Alkohol powoduje, że częściej mamy skłonność do ryzykownych i brawurowych zachowań, a to może skończyć się źle.

-nie przeceniaj swoich pływackich umiejętności. Nie podejmuj ryzykownych wyzwań, żeby coś udowodnić innym. Brak odpowiednich umiejętności pływackich czy przygotowania fizycznego, może się skończyć tragicznie,

- regularnie nawadniaj organizm i nie przesadzaj z opalaniem. Zbyt długie przebywanie na słońcu, a później nagłe schłodzenie w wodzie może doprowadzić do szoku termicznego, a to z kolei do zatrzymania akcji serca lub omdlenia, co w połączeniu z wodą może być niebezpieczne.

- odpoczywając nad wodą pamiętaj także o tym, że nie jesteś jedynym użytkownikiem kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających,

- Pamiętaj o założeniu kapoka podczas pływania łódkami, kajakami i rowerkami wodnymi.

Jeżeli są z nami dzieci otoczmy ich szczególną opieką. Stale ich obserwujmy aby przez naszą nieuwagę nie doszło do sytuacji, że dziecko samo weszło do wody lub wypłynęło na zbyt dużą odległość od brzegu. Pamiętajmy dzieci powinny bawić w wodzie zawsze pod opieka dorosłych.

Jeśli zauważysz niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112. Nie próbuj sam ratować innych, gdy nie dysponujesz odpowiednim sprzętem i specjalistycznymi umiejętnościami w tym zakresie. Najczęściej powodzenie działań ratunkowych zapewnić mogą wyłącznie wyszkolone służby, które są właściwie wyposażone, np. w rzutki ratownicze, które pozwalają bez ryzykowania własnym zdrowiem, ściągnąć tonącą osobę na brzeg.

Pamiętaj woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla życia i zdrowia.

mł.asp. Katarzyna Słyk

Powrót na górę strony