BĄDŹ " ŚWIADOMY - CZUJNY - BEZPIECZNY" PODCZAS RANDKOWANIA PRZEZ INTERNET
Proceder oszustów matrymonialnych najczęściej polega na tym, że na portalach społecznościowych czy randkowych, zawierają znajomość z przypadkowymi osobami. Gdy zdobędą ich zaufanie i sympatię, wyłudzają od nich pieniądze. Miesiąc luty kojarzony jest ze "świętem zakochanych", dlatego zwoleńscy policjanci w ramach kampanii medialnej "Czujny - Świadomy - Bezpieczny" postanowili przypomnieć rodzaje oszustwa matrymonialnego, dokonywanego pod różnymi legendami.
Znajomość nawiązana w Internecie. Lekarz lub żołnierz służący na misjach. Długie rozmowy i zapewnienia o wspólnej przyszłości. Wzbudzanie zaufania i wypracowanie przywiązania, aż w końcu prośba o pomoc i przesłanie pieniędzy. Sposób działania sprawców jest podobny. Zmienia się tylko legenda, pod jaką działają oszuści. Raz jest żołnierz, który chce zakończyć służbę wojskową, przyjechać do Polski i spędzić z nią resztę życia innym razem lekarz przebywający na misji który chętnie się spotka lecz za jego urlop trzeba zapłacić. Gdy ofiara oszusta prześle pieniądze, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy.
Przedstawiane przez oszustów historie łapią za serce, a składane przez nich obietnice utwierdzają rozmówczynie w przekonaniu, że relacja jest prawdziwa i niebawem para będzie razem. Przeważnie przestępcy pierwsi odzywają się do swoich ofiar. Wyszukują je na portalach randkowych bądź obserwują portale społecznościowe. Rozmowy prowadzą, wykorzystując komunikatory internetowe. Nie dzwonią i nie prowadzą video rozmów, tłumacząc to złym połączeniem internetowym albo zakazem obowiązującym w jednostce wojskowej, w której obecnie rzekomo się znajdują.
Ostrzegamy przed oszustami:
- należy być ostrożnym zawierając nowe znajomości w mediach społecznościowych, czy innych
portalach w Internecie;
- zachowaj czujność zwłaszcza, jeśli poznana osoba prosi nas o pieniądze;
- oszuści zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych;
- unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania.
- zdobywają zaufanie ofiary poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia;
- proszą o pomoc finansową np. na zakup biletu lotniczego lub na pokrycie opłat za przesłanie paczki;
- przestępcy cały czas modyfikują swój sposób działania;
- należy poinformować Policję o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy.
Apelujemy o ostrożność!
Żyjemy w czasach, kiedy dostęp do Internetu jest powszechny. W sieci funkcjonuje wiele portali społecznościowych czy portali randkowych. Niestety anonimowość, jaką daje Internet wykorzystują także oszuści. Łatwo jest umówić się z nieznaną osobą, opowiedzieć jej co tylko przyjdzie do głowy i udawać kogoś innego. Informacje te jednak trudno zweryfikować. Z czasem łatwo nabrać przekonania, że się kogoś doskonale poznało w sieci i zaufać mu także w realu. To niebezpieczne. Dlatego warto z dużą ostrożnością czytać zamieszczane posty i zawsze zachować czujność. Jeśli jednak zorientujemy się, że padliśmy ofiarą takiego oszusta, nie należy zwlekać, trzeba jak najszybciej powiadomić.
mł.asp. Katarzyna Słyk