Aktualności

Kto ma pierwszeństwo? na skrzyżowaniu równorzędnym, reguła prawej strony

Data publikacji 20.04.2023

Skrzyżowania, jakie spotykamy na drogach różnią się pod względem konstrukcji i sposobu organizacji ruchu. Wśród trzech podstawowych rodzajów wyróżniamy skrzyżowania o ruchu okrężnym, równorzędne oraz z drogą podporządkowaną. Przy czym największy problem mają kierowcy na skrzyżowaniu równorzędnym.

Skrzyżowanie dróg równorzędnych jest  to skrzyżowanie nieoznakowane lub oznakowane za pomocą znaku drogowego A-5.A tym skrzyżowaniu nie został wyróżniony kierunek mający pierwszeństwo przejazdu. Co za tym idzie, nie znajdziemy na nim znaków i świateł. Oznacza to, że obie drogi są tak samo ważne, a o pierwszeństwie decyduje zasada prawej strony. Czyli! kierujący pojazdem wjeżdżający na skrzyżowanie zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa przejazdu innym uczestnikom ruchu najeżdżającym z prawej strony.  

Jeśli na drodze pojawią się więcej niż dwa samochody, jako pierwszy pojedzie ten, który nie ma po swojej prawej stronie żadnego pojazdu. Co w przypadku, gdy do krzyżówki zbliża się aż czterech uczestników ruchu?

  • może dojść do sytuacji patowej, gdy nikt nie ma pierwszeństwa, jest to moment gdy na skrzyżowaniu pojawia się cztery samochody. W praktyce tego typu sytuacja kończy się ustąpieniem pierwszeństwa przez jednego z kierowców, który wykazał się uprzejmością. Musi on jednak dać wyraźny znak innemu uczestnikowi ruchu, że przepuszcza go przed sobą. W tym celu może posłużyć się światłami lub zwyczajnie wskazać ręką.
  • pamiętać trzeba o tym, że w świetle przepisów nie ma czegoś takiego jak porozumienie kierowców pozwalające ustalić pierwszeństwo przejazdu. Jednak brak jakiejkolwiek reakcji spowodowałoby zatamowanie ruchu, dlatego w praktyce tego typu zasady funkcjonują. Wniosek jest zatem taki, że chcąc ściśle zastosować się do przepisów w niektórych sytuacjach, w praktyce zablokujemy skrzyżowanie.
  • Choć zasady na skrzyżowaniu są bardzo ważne, nierzadko trzeba kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, a czasami również zwykłą ludzką uprzejmością i kulturą osobistą. Niektórzy kierowcy Są w stanie podejść do całego zdarzenia z rozsądkiem, ustępując innemu uczestnikowi ruchu, jeśli usprawni to opuszczenie skrzyżowania.
  • Pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu może zostać zmienione np. w sytuacji, gdy jednym z pojazdów jest autobus lub inny środek lokomocji o większych gabarytach.

mł.asp. Katarzyna Słyk

 

Powrót na górę strony