Aktualności

Przed nami sezon rowerowy- rowerzysto przed wyjazdem sprawdź stan techniczny i przypomnij sobie podstawowe przepisy

Data publikacji 25.04.2023

Rowerzysta to uczestnik ruchu drogowego, który ma swoje prawa, ale i obowiązki. Dbaj przede wszystkim o własne bezpieczeństwo, ale pamiętaj też o innych. Niezależnie w jakim celu korzystasz z roweru, to poruszając się tym pojazdem należysz do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zanim wyruszysz na przejażdżkę rowerową, sprawdź stan techniczny sprzętu oraz przypomnij sobie obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

Przed wyjazdem zwróć uwagę na poziom ciśnienia powietrza w oponach, upewnij się też, że masz sprawnie działające hamulce, oświetlenie i sygnał dźwiękowy.

Każdy rower musi posiadać:  

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem,
  • co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe
  • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Kask rowerowy i elementy odblaskowe  nie jest to kwestia uregulowaną przepisami ale ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo rowerzysty a dla swojego bezpieczeństwa  warto z nich korzystać.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły. Światła należy włączać także podczas jazdy w tunelu.

Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić

Obowiązkiem rowerzysty jest korzystanie z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. . Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Jeżeli brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, rowerzysta ma obowiązek poruszać się po jezdni lub poboczu.

Rowerzysta może jechać po chodniku, drodze dla pieszych kiedy:

  • Opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  • Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).”
  • Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych. Zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych.

Zadbaj o własne bezpieczeństwo jeżdżąc rowerem !

Zabezpiecz rower przed kradzieżą

Jednoślady giną zwykle spod sklepów, z posesji lub z niezamkniętych pomieszczeń. Zdarza się również, że złodzieje włamują się do piwnicy czy garażu, gdzie rowery są przechowywane. Aby ustrzec się takich nieprzyjemnych sytuacji należy zawsze pamiętać o zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą. Można w dużym stopniu ograniczyć ryzyko kradzieży, zachowując się rozsądnie i odpowiedzialnie.

Czego nie wolno robić:

  • zostawiać, choćby na chwilę, niezabezpieczonego u w miejscach publicznych i na klatkach schodowych;
  • trzymać niezabezpieczonych rowerów w piwnicy, suszarni czy innych pomieszczeniach gospodarczych,
  • należy również pamiętać, że nie ma zapięć nie do pokonania jednak można w znacznym stopniu utrudnić kradzież a nawet do niej zniechęcić stosując odpowiednie zabezpieczenie.

mł.asp. Katarzyna Słyk

Powrót na górę strony