Aktualności

Spotkanie z licealistami pn.’’Paragraf-niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności”, „Bezpieczny, czujny, świadomy”

Data publikacji 12.05.2023

Policjanci ze zwoleńskiej komendy odwiedzili uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu. Spotkanie obyło się pod hasłami prowadzonych kampanii „Paragraf” który ma na celu zwiększenie wiedzy na temat konsekwencji prawnych niewłaściwych zachowań wśród młodzieży oraz „Bezpieczny Czujny Świadomy” która ukierunkowana jest na podniesienie świadomości lokalnej społeczności na temat czyhających zagrożeniach ze strony cyberprzestępców.

W trakcie spotkania z uczniami profilaktyk asp. Katarzyna Cieślik omówiła zagadnienia dotyczące prowadzonej kampanii „PARAGRAF” na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. Omówiono temat brutalności i bezwzględności w postępowaniu młodych ludzi, głównie wobec rówieśników. Uczniowie w trakcie zajęć dowiedzieli się, jakie konsekwencje prawne wynikają z niewłaściwych postępowań naruszających powszechnie obowiązujące normy prawne i społeczne.                                                                                          Przypominamy, osoba nieletnia to:                                                                                     W zakresie postępowania w sprawach o demoralizację - nieletnim jest osoba, która ukończyła 10 roku życia, nie jest pełnoletnia (kobiety, które wstąpiły w związek małżeński po ukończeniu 16 lat) i dopuściła się np. czynu zabronionego, naruszenie zasad współżycia społecznego, uchylanie się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, używanie alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych, ich prekursorów, środków zastępczych lub nowych substancji psychotropowych, uprawianie nierządu – (art. 4 ust. 1 uwrn).                    W zakresie postępowania o czyny karalne – nieletnim jest osoba, która dopuściła się tego czynu po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 lat.                                                                                  W zakresie wykonywania środków wychowawczych, środka leczniczego lub środka poprawczego – nieletnim jest osoba, wobec której taki środek został orzeczony, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez te osoby 21 lat.  

Kolejnym tematem spotkania było omówienie oszustw na tzw ”kwatery” które, polega na zamieszczeniu w internecie spreparowanego ogłoszenia, które opatrzone będzie pięknymi zdjęciami, bardzo dobrą lokalizacją, wysokim standardem i co najważniejsze, atrakcyjną ceną.

Aby nie dać się oszukać przestrzegajmy kilku zasad:

  • Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji, tzw. super okazje powinny zawsze wzbudzać nasze podejrzenia.
  • Starajmy się korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców.
  • Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji.
  • Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
  • Nie działajmy pod presją czasu – pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
  • Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

Kampania pn. „Świadomy-Czujny-Bezpieczny” jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

mł.asp. Katarzyna Słyk

Powrót na górę strony