Zwoleńscy policjanci dbają o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych
Czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych dla nas policjantów wzmożony okres. Policjanci służb prewencyjnych, kryminalnych i policjanci ruchu drogowego już czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich, którzy wybierają się w tych dniach na cmentarze.
Pamiętajmy Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego powinniśmy zastosować kilka podanych przez nas wskazówek.
Przed wyjściem z domu-bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie swojego domu/mieszkania. Sprawdźcie czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone, a piecyki elektryczne wyłączone. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi. Złodziej zazwyczaj zna te miejsca. Włącz alarm, jeśli taki posiadasz. Nie zamieszczaj informacji w social mediach o swoim planowanym wyjeździe. Poproś swojego zaufanego sąsiada, żeby zwrócił uwagę na podejrzanie zachowujące się osoby.
Udając się na cmentarz samochodem -przygotuj pojazd do podróży. Nie wsiadaj po alkoholu. Przy cmentarzach o porządek w ruchu drogowym i bezpieczeństwo podróżujących będą dbali policjanci ruchu drogowego wspomagani przez innych funkcjonariuszy. W pierwszej kolejności stosujmy się do ich poleceń. Zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe, informujące o zmianie organizacji ruchu. Pojazd parkujmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
Na cmentarzach... Podczas porządkowania grobów nie zostawiajmy , nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce. Złodziej tylko czeka na okazję. Wybierając się na groby, nie zabierajmy większej ilości gotówki, cennej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Będą bezpieczniejsze, jeżeli pozostawimy je w domu. W zaparkowanym samochodzie nie zostawiajmy rzeczy wartościowych w widocznym miejscu. Wychodząc z pojazdu, zwróćmy uwagę czy okna i drzwi naszego samochodu zostały zamknięte. Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku.
Zadbajmy o bezpieczeństwo osób nam towarzyszących - dzieci oraz osób starszych, cierpiących na zaburzenia pamięci. W tłumie łatwo jest się zgubić, a wtedy o panikę nie trudno. Bardzo ważną i pomocną rzeczą będzie założenie na nadgarstku dziecka czy seniora tzw. opaski niezgubki bądź umieszczenie kartki w ubraniu z numerem telefonu lub adresem rodziny zagubionej osoby.
Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.
Pamiętajmy więc o zachowaniu rozsądku i zadbaniu o bezpieczeństwo swoje i innych, aby ten czas pamięci o zmarłych przebiegł spokojnie.