Aktualności

Bezpieczne ferie nie tylko dla dzieci i młodzieży ale i dla seniorów

Data publikacji 16.01.2024

Wczoraj (15.01.br. ) funkcjonariusze z zwoleńskiej komendy oraz przedstawiciele straży i sanepidu przeprowadzili spotkanie w Gminnej Bibliotece w Grabowie nad Wisłą na temat bezpieczeństwa osób starszych. Omówiono najczęstsze oszustwa „ na wnuczka” i „na policjanta” jak również bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kształtowania prawidłowych zachowań w żywieniu oraz prawidłowym zachowaniu podczas wycieczki na lodowiska, pożaru czy zaczadzeniu.

Głównym celem spotkania było  uczulenie słuchaczy na działanie oszustów, których ofiarami padają najczęściej osoby starsze lub samotnie mieszkające. Stróże prawa wskazali sposoby działania przestępców oraz przekazali wiedzę, w jaki sposób działać, kiedy dojdzie usiłowania lub dokonania oszustwa. Podczas spotkania omówione zostały najczęściej wykorzystywane przez przestępców metody oszustw, czyli „na wnuczka”, „funkcjonariusza CBŚP”, „policjanta”, „pracowników społecznych”, oszustwo metodą „spoofingu”, na „blika” oraz przy pomocy fałszywych SMS-ów. uczestników poinformowano o trawjącej kampanii pod nazwą #ZnamTeNumer# oraz wyświetlono spoty profilaktyczne. Seniorzy, którzy wzięli udział w spotkaniu podzielili się swoimi bogatymi doświadczeniami.

Oprócz głównego tematu spotkania mundurowi przypomnieli również o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza terenem zabudowanym, gdyż dają one kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie. Na koniec funkcjonariusze rozdali odblaski, które zgodnie z obowiązującymi przepisami piesi muszą nosić w porze wieczorowo-nocnej poza terenem zabudowanym. Należy pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy kurtyny. Dlatego tak ważna jest jego widoczność na drodze.

Podczas spotkania przypomniano założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.

Przedstawicielka  zwoleńskiego sanepidu przypomniała o zasadach prawidłowego żywienia oraz  o  ubieraniu się „na cebulkę” by niska temperatura szybko nie dała się we znaki. Natomiast strażak omówił zagadnienia dotyczące zachowań podczas wycieczki na „ dzikie lodowiska” kiedy np. załamie się lód, zachowania podczas pożaru w domu i jak należy postępować w przypadku gdy dojdzie do zaczadzenia.

mł.asp. Katarzyna Słyk

 

 

Powrót na górę strony