Ponad 55 tys. kontroli trzeźwości i ponad 90 kierowców po spożyciu alkoholu
4 i 5 września policjanci garnizonu mazowieckiego prowadzili działania pod nazwą „Trzeźwość-lokalnie”. Cykliczne akcje mają na celu wyeliminowanie z ruchu tych, którzy wsiadają za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Niestety, nie wszyscy kierowcy zachowali się odpowiedzialnie. W trakcie dwudniowych działań mundurowi przeprowadzili ponad 55 tys. kontroli trzeźwości i ujawnili 91 kierujących po alkoholu. Podsumowanie działań pokazuje, jak ciągle dużym problem jest kierowanie na „podwójnym gazie”.
Celem prowadzonych cyklicznie działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących i eliminowanie pijanych kierowców, którzy są zagrożeniem nie tylko dla swojego życia i zdrowia, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Podczas działań patrole kontrolowały stan trzeźwości, jednocześnie w kilku miejscach.
W trakcie prowadzonych działań 4 i 5 września na terenie całego garnizonu mazowieckiego funkcjonariusze przebadali 55189 kierujących. Pomimo ciągłych apeli nie wszyscy kierujący byli trzeźwi. Łącznie funkcjonariusze ujawnili 91 amatorów jazdy „na podwójnym gazie”, spośród których 10 to rowerzyści. Dodatkowo jak się okazało, 3 osoby kierowały pod wpływem narkotyków. Mundurowi zatrzymali łącznie 67 praw jazdy. 49 osób odważyło się kierować pojazdem mając więcej niż 0,5 promila alkoholu w organizmie. Tym samym popełnili przestępstwo, które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności oraz wieloletnim zakazem prowadzenia pojazdów.
Niechlubnym rekordzistą okazał się mieszkaniec gminy Wyszków, który mając w organizmie blisko 3,5 promila alkoholu, wsiadł za kółko citroena i ruszył ulicami miasta. Został namierzony, przez funkcjonariuszy z wyszkowskiej drogówki na ulicy Leśnej. 54-latek w najbliższym czasie stanie przed sądem. O tym można przeczytać tutaj.
Skala wykrytych wykroczeń oraz przestępstw pokazuje, jak duża jest nieodpowiedzialność wśród uczestników ruchu drogowego. Nietrzeźwi kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pomimo ciągłych apeli policji i tragicznych doniesień medialnych wciąż są osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu, nie myśląc o tym, jak poważne zagrożenia powodują.
Apelujemy! Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie podróżuj z nietrzeźwym kierowcą!
Widzisz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, który jedzie „wężykiem”, jak najszybciej powiadom Policję. Zadzwoń na numer alarmowy 112! W ten sposób możesz zapobiec tragedii na drodze.
Działania te będą prowadzone cykliczne.
Podsumowanie działań w powiatach:
Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu