Policyjne działania „ Trzeźwość lokalnie” w powiecie wyszkowskim – podsumowanie
4 i 5 września policjanci z wydziału ruchu drogowego przeprowadzili działania pod nazwą „Trzeźwość lokalnie”. Nadrzędnym celem tego rodzaju działań jest eliminowanie z dróg kierujących będących pod wpływem alkoholu. Niestety, nie wszyscy kierowcy zachowali się odpowiedzialnie. Niechlubny rekordzista miał 3,5 promila alkoholu w organizmie.
Przez ostatnie dwa dni (4-5.09) na terenie powiatu wyszkowskiego trwały policyjne wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierowców. Funkcjonariusze wyposażeni w przenośne urządzenia do badania stanu trzeźwości prowadzili działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu przede wszystkim tych, którzy postanowili wsiąść za „kółko” po spożyciu alkoholu.
Łącznie mundurowi skontrolowali trzeźwość u ponad 2200 kierowców.
W trakcie działań policjanci udaremnili dalszą jazdę, aż 5 pijanym kierowcom, którzy niestety zdecydowali się wsiąść za tzw. kółko pomimo, że wcześniej spożywali alkohol. 2 kierowców znajdowało się w stanie po użyciu alkoholu, natomiast 3 w stanie nietrzeźwości. Niechlubny rekordzista wydmuchał w policyjny alkomat blisko 3,5 promila alkoholu.
Bezmyślnym kierowcom zostały już zatrzymane prawa jazdy, a niebawem odpowiedzą za swoje nieodpowiedzialne zachowanie przed sądem.
Pamiętajmy!
Nawet na drugi dzień po ,,zakrapianej” kolacji, może okazać się, że jazda za kierownicą pojazdu, to zły pomysł. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że rano nadal znajduje się pod wpływem działania alkoholu. Złudnym może okazać się myślenie „ czuję się dobrze, mogę kierować!”. Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a przede wszystkim, aby nie narażać bezpieczeństwa swojego i innych użytkowników dróg, sprawdź swój stan trzeźwości jeśli masz wątpliwości.
W holu Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie, całodobowo czeka na ciebie alkomat. Każdy może przyjść i wykonać samodzielnie i bezpłatnie badanie stanu trzeźwości. Urządzenie zamontowano w wejściu do budynku tuż przy okienku oficera dyżurnego.
Jak wykonać badanie alkomatem? Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta, a tuż nad nim umieszczona jest instrukcja obsługi tego sprzętu.
Wystarczy jedynie z zainstalowanego w alkomacie podajnika wyjąć jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym do tego miejscu, nacisnąć guzik i dmuchać aż do momentu wyłączenia się sygnału dźwiękowego. Cały czas trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i odczytać wynik - dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już prowadzić pojazd.
Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik