Aktualności

Pion prewencji mazowieckiego garnizonu Policji - podsumowanie 2024 roku

Data publikacji 09.01.2025

Rok 2024 obfitował w liczne wyzwania dla funkcjonariuszy pionu prewencji garnizonu mazowieckiego. Począwszy od służby patrolowej, przez działania kontrterrorystyczne, konwojowe, czy związane z zabezpieczeniem dużych imprez, policjanci angażowali się w zapewnienie i poprawę bezpieczeństwa.

W 2024 roku na terenie garnizonu więcej policjantów zostało skierowanych do służby patrolowej i obchodowej. Zrealizowano 310931 służb, to jest o 8595 więcej niż w 2023 roku, co świadczy o podjęciu realnych działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa wśród społeczeństwa. Również dzielnicowi więcej niż w roku ubiegłym, bo przez 77 % całego czasu służby, pełnili służbę obchodową w swoich rejonach służbowych.

Na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono w roku ubiegłym 36 962 zgłoszenia, z których 19 451 zostało potwierdzonych, co stanowi 52,62 % wszystkich rzeczywistych zgłoszeń. Najczęściej zgłaszano: przekraczanie dozwolonej prędkości (15931 zgłoszeń – 43,1 % wszystkich zgłoszeń), nieprawidłowe parkowanie (6965 zgłoszeń – 18,8 % wszystkich zgłoszeń) oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (4349 zgłoszeń – 11,8 % wszystkich zgłoszeń).

W zakresie przeciwdziałania przemocy domowej zaobserwowano znaczny wzrost liczby stosowanych środków izolacji sprawców przemocy domowej. W 2024 roku w 1319 przypadkach zastosowano przynajmniej jeden środek izolacji sprawcy przemocy domowej w postaci nakazu i zakazu, zakazu zbliżania, zakazu kontaktowania lub zakazu wstępu. To o ponad 500 razy więcej niż w roku poprzednim.

W garnizonie mazowieckim służby 31 przewodników psów, którzy pracują z 34 psami służbowymi różnych kategorii: 6 do wyszukiwania zapachów narkotyków,  6 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, 6 tropiących, 15 patrolowo – tropiących, 1 bojowy (SPKP w Radomiu). W 2024 r. zakupiono 4 psy dla jednostek w Ostrołęce,  Ciechanowie, Pułtusku, Wyszkowie, które są szkolone w kategorii patrolowo – tropiącej do działania bez kagańca. Ze służby wycofano 4 psy, które pozostały pod opieką przewodników.

Praca czworonożnych partnerów była wielokrotnie niezastąpiona i dzięki nim odnaleziono zaginione osoby, psy doprowadziły także do zatrzymania sprawców przestępstw i ujawnienia środków zabronionych.

W maju 2024 roku, z inicjatywy KWP zs. w Radomiu, powstał „Plan działań profilaktyczno – edukacyjnych, podmiotów wchodzących w skład koalicji na rzecz poprawy bezpieczeństwa młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom na terenie miasta i gminy Żuromin”, którego celem skuteczne przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z używania środków odurzających, zwłaszcza od fentanylu. Przeprowadzono 40 spotkań z uczniami, rodzicami i nauczycielami, w których udział wzięło blisko 1400 osób. Poza tym, że prowadzono intensywne działania operacyjne i dochodzeniowo – śledcze związane z przestępczością narkotykową, celem zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa na terenie miasta Żuromin, miejscową jednostkę Policji wsparły prewencyjnie siły wzmocnienia 238 funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Płocku. W grudniu Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu zorganizował konferencję dla kadry pedagogicznej szkół i placówek oświatowych pn. „O profilaktyce uzależnień”. W przedsięwzięciu udział wzięło około 150 osób. W 2025 roku zaplanowano realizację kolejnych inicjatyw.

W 2024 roku zrealizowano kilka kampanii edukacyjno-informacyjnych: „Nie hejtuję-reaguję”,  „Wirtualne bezpieczeństwo, czyli jak edukować o zagrożeniach” „Seniorzy, a cyberbezpieczeństwo”. Ważniejsze akcje informacyjne minionego roku to: „Bezpieczna kąpiel”, „Myśl trzeźwo nad wodą”.

Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu w 2024 roku rozpoczął realizację międzynarodowego projektu pn. „KOBAN”, którego nadrzędnym celem jest wzmacnianie współpracy Policji ze społecznością lokalną (tzw. community policing). Inauguracja projektu, w której wzięli udział przedstawiciele 19 instytucji partnerskich, w tym przedstawiciele Policji z Holandii, Polski, Hiszpanii, Portugalii, Czech, Belgii, Finlandii oraz Wielkiej Brytanii, odbyła się w październiku w Walencji.

W garnizonie zorganizowano łącznie 67 debat społecznych, z czego 57 było debatami inicjującymi, a 10 to debaty ewaluacyjne. Ich celem jest zacieśnianie współpracy ze społeczeństwem, wsłuchiwanie się w potrzeby i zagrożenia, z jakimi borykają się przedstawiciele społeczności lokalnej oraz odpowiadanie na wskazane w tych debatach potrzeby. Powyższe wartości wskazują na to, że na terenie funkcjonowania każdej z 28 Komend Miejskich i Powiatowych Policji zrealizowano średnio 2-3 debaty społeczne.

W 2024 roku policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu 44 razy prowadzili różnego typu działania, wśród których znalazły się m.in. podoperacje kontrterrorystyczne, działania bojowe, realizacyjne, czy też wsparcie działań ratowniczych i działania minersko-pirotechniczne.

Funkcjonariusze SPKP w Radomiu cyklicznie pełnili służbę przy wschodniej granicy oraz obecni byli na terenach dotkniętych powodzią, gdzie wykorzystując łódź służbową nieśli pomoc mieszkańcom Lewina Brzeskiego, których życie i zdrowie było zagrożone przez wielką wodę.

Na terenie województwa mazowieckiego nadal znajdują się pozostałości z okresu II wojny światowej. Zalegająca amunicja oraz niewybuchy stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo, które niwelują kontrterroryści przeprowadzając działania oczyszczające w miejscach znalezisk. Łącznie zabezpieczono 646 ładunków wybuchowych pochodzenia wojskowego. Działania oczyszczające poprzedzone były zdarzeniem, w którym doszło do wybuchu 12 ładunków pochodzenia wojskowego. w wyniku tego zdarzenia śmierć poniosła jedna osoba.

W kwietniu 2024 roku na terenie Teatru Powszechnego w Radomiu odbyły się duże ćwiczenia zgrywające działania służb, które miały na celu podnoszenie kwalifikacji z zakresu prowadzenia działań ratunkowych oraz bojowych na obiektach użyteczności publicznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i środków. Przedsięwzięcie realizowane było w warunkach możliwie jak najbardziej zbliżonych do realnych. W ćwiczenie zaangażowani byli przede wszystkim funkcjonariusze pododdziałów kontrterrorystycznych oraz żołnierze Jednostki Wojskowej GROM.

Na początku października 2024 roku odbyły się pierwsze w kraju warsztaty szkoleniowe poświęcone zwalczaniu aktów terroru kryminalnego, związanych z włamaniami do bankomatów przy użyciu materiałów wybuchowych. Warsztaty zostały zorganizowane przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu i Komendę Miejską Policji w Siedlcach, a ich uczestnicy mieli okazję szkolić się w warunkach, jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych.

W 2024 roku w garnizonie mazowieckim zrealizowano 6967 konwojów osób, w tym 4916 konwojów osób pozbawionych wolności na zarządzenie sądu oraz 2051 konwojów osób pozbawionych wolności na zarządzenie prokuratury. Podczas realizacji zadań konwojowych funkcjonariusze przejechali blisko 640 000 kilometrów. Zrealizowano ogółem 15 714 doprowadzeń, w tym 8003 doprowadzenia w celu wytrzeźwienia i 3038 doprowadzeń nakazowych (prokuratura, sąd, ZK i inne). Ponadto w garnizonie mazowieckim umieszczono w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzanych 12 610 osób, w tym 5322 osoby podejrzane o przestępstwa, 178 osób w związku z popełnieniem wykroczenia, 1873 osoby na polecenie sądu lub prokuratora, 1800 osób zatrzymanych prewencyjnie, 2487 osób w celu wytrzeźwienia, 37 cudzoziemców, 911 osób umieszczonych w ramach przerwy w konwoju lub doprowadzeniu oraz 2 nieletnich.

W Wydziale Postępowań Administracyjnych w 2024 roku przeprowadzono łącznie 6933 postępowania administracyjne, w tym: 4062 dotyczące posiadania pozwolenia na broń, 1925 w sprawach dopuszczenia do posiadania broni, 868 w sprawach uprawnień pracowników ochrony, 39 w sprawach detektywów, 39 dotyczących opiniowania podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia oraz w zakresie obrotu specjalnego.

W 2024 roku policjanci z garnizonu mazowieckiego zrealizowali 309156 interwencji.

W 2024 roku na terenie garnizonu mazowieckiego odbyło się 337 imprez masowych, w tym 14 podwyższonego ryzyka. Wykonano 453 patrole zabezpieczające przejazdy uczestników imprez masowych. Do realizacji wyżej wymienionych przedsięwzięć zaangażowanych zostało 14819 policjantów.

W związku z ekscesami wywołanymi przez kibiców piłki nożnej, wystosowano do regionalnych związków piłki nożnej oraz Głównego Sztabu Policji KGP 33 wystąpienia, z czego aż 20 dotyczyło wydarzeń związanych z imprezami sportowymi niebędącymi imprezami masowymi.

Policjanci zabezpieczyli 321 zgromadzeń, do których zaangażowano 5201 funkcjonariuszy.

W marcu 2024 roku Sztabie Policji KWP z siedzibą w Radomiu został utworzony Zespół Operacyjny, który dysponuje dwoma dronami wyposażonymi w kamery termowizyjne oraz systemem mobilnego monitoringu iCam Mobile, które wykorzystywane są na terenie całego garnizonu.

Sztabu Policji KWP w trakcie 64 szkoleń przeszkolili łącznie 1909 żołnierzy Sił Zbrojnych RP z zagadnień dotyczących: użycia środków przymusu bezpośredniego, użycia broni palnej, oraz broni gładkolufowej. Żołnierze zapoznali się z procedurami poprzedzającymi użycie broni palnej, oraz poznali przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej za przekroczenie uprawnień. Ponadto zgłębili wiedzę na temat procedur walki z tłumem. W przedsięwzięcia zaangażowanych było 103 policjantów OPP w Płocku i Radomiu oraz SPPP.

Pion prewencji garnizonu mazowieckiego Policji to także policjanci Oddziałów Prewencji Policji oraz Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji. W 2024 roku do służby patrolowej skierowano 78057 razy policjantów OP i SPPP. Policjanci ci także zabezpieczali przejazdy uczestników na imprezy masowe, a także pełnili służbę przy wschodniej granicy (802 policjantów).

W Grupie Antykonfliktowej garnizonu mazowieckiego obecnie znajduję się 94 funkcjonariuszy, którzy aktywnie uczestniczyli w działaniach policyjnych podczas zabezpieczeń zgromadzeń i protestów, czy  rozgrywek piłkarskich. W 2024 roku Zespoły Antykonfliktowe zaangażowane zostały do 65 działań, co stanowi liczbę niemal dwukrotnie większą niż w 2023 roku.

Zespół Prasowy KWP

Powrót na górę strony