Aktualności

"Narkotyki lokalnie" – akcja drogówki przeciwko nieodpowiedzialnym kierowcom

Data publikacji 17.07.2025

W środę, 16 lipca mazowieccy funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili intensywne działania kontrolne w ramach akcji „Narkotyki lokalnie”. Jej głównym celem było wyeliminowanie z ruchu drogowego kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić pojazdy po zażyciu narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych. Policjanci wykonali ponad sto badań narkotestami, z czego w trzynastu przypadkach wyniki potwierdziły obecność środków odurzających w organizmach kierowców. W każdym z tych przypadków podjęto odpowiednie działania: zatrzymano prawa jazdy, pobrano krew do badań i wszczęto postępowania wobec nieodpowiedzialnych kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić pod wpływem narkotyków lub alkoholu.

W Przasnyszu doszło do trzech takich sytuacji. Pierwsza miała miejsce około godziny 14:20 na ulicy 3 Maja, gdzie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 18-letniego mieszkańca miasta, prowadzącego pojazd marki BMW. Badanie narkotestem wykazało obecność substancji działających podobnie do alkoholu. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie pobrano mu krew do dalszych badań.

Kilka godzin później, na ulicy Piłsudskiego, funkcjonariusze zatrzymali 21-letniego kierowcę osobowego Audi. W tym przypadku wynik narkotestu również był pozytywny. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy, a dalsze czynności będą zależały od wyników analizy toksykologicznej.

Trzeci przypadek miał miejsce około godziny 21:50 w Chorzelach. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Skoda, którego tor jazdy wskazywał, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu. Przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdziły się – badanie alkomatem wykazało ponad dwa promile alkoholu w organizmie 47-letniego mieszkańca powiatu przasnyskiego. Co więcej, po sprawdzeniu w policyjnej bazie danych okazało się, że mężczyzna posiada aż sześć sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie, a jego pojazd zabezpieczono na parkingu. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty. O jego dalszym losie zadecyduje sąd. O tym przeczytasz w komunikacie: Podsumowanie działań ,,Narkotyki lokalnie” na drogach powiatu przasnyskiego

Równolegle działania prowadzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. W miejscowości Gostchorz zatrzymano do kontroli pojazd marki Renault Master, którym kierował 38-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego. Choć był trzeźwy, urządzenie wykazało obecność kokainy w jego organizmie.

Do drugiej interwencji doszło w Siedlcach, podczas obsługi kolizji drogowej. Kierujący pojazdem marki Volvo został przebadany specjalistycznym urządzeniem, które wykazało obecność kanabinoidów. W toku dalszych czynności, podczas przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny, funkcjonariusze zabezpieczyli papierowo-aluminiową torebkę z zawartością marihuany. Kierowca został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie, a jego pojazd przekazano wskazanej osobie. O tym pisaliśmy  w komunikacie: “Narkotyki lokalnie” - podsumowanie działań na drogach powiatu siedleckiego

Do podobnych interwencji doszło również w Białobrzegach. O godzinie 08:30 funkcjonariusze WRD KPP Białobrzegi zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Seat Leon, którym kierował 19-letni mieszkaniec powiatu białobrzeskiego. Badanie wykazało obecność środka odurzającego w organizmie kierowcy, co potwierdzono wynikiem pozytywnym. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Kilka godzin później, o godzinie 11:20, białobrzescy funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Mercedes Sprinter. Kierujący nim 20-letni mieszkaniec powiatu białobrzeskiego również znajdował się w stanie po użyciu środka odurzającego, co potwierdziło badanie. W związku z tym od mężczyzny pobrano krew do badań oraz zatrzymano jego prawo jazdy.

Policjanci przypominają, że prowadzenie pojazdu po zażyciu narkotyków czy alkoholu jest nie tylko nielegalne, ale przede wszystkim skrajnie nieodpowiedzialne. Środki odurzające powodują zaburzenia percepcji i oceny sytuacji, opóźnienie reakcji oraz ograniczenie koordynacji i zdolności podejmowania decyzji. W praktyce oznacza to, że nawet przy niewielkiej prędkości kierowca może nie dostrzec pieszego, nie wyhamować przed przeszkodą lub zareagować zbyt późno na zagrożenie.

Działania kontrolne będą kontynuowane cyklicznie. 

Nie ryzykuj życia – swojego i innych. Jeśli prowadzisz, nie pij i nie bierz.

 

Zespół Prasowy KWP zs w Radomiu/MS

*Zdjęcia poglądowe

 

  • Policjant wykonuje test narkotesterem.
    Zdjęcie poglądowe
  • Kaseta narkotestera
    Zdjęcie poglądowe
  • Badanie narkotesterem
    Zdjęcie poglądowe
  • Zdjęcie poglądowe
  • Zdjęcie poglądowe
  • Zdjęcie poglądowe
Powrót na górę strony