Bezpieczeństwo Schengen

Seminarium realizowane w ramach projektu

Data publikacji 23.12.2015

Seminarium realizowane w ramach projektu W dniach 08-11 grudnia 2015 roku w Hotelu Holiday Park w Warszawie odbyło się seminarium dotyczące „Wzmocnienia efektywności zwalczania przestępstw korupcyjnych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej na terenie garnizonu mazowieckiego”, zorganizowane w ramach projektu „Bezpieczeństwo gospodarcze strefy Schengen – doskonalenie wiedzy i działań Policji Mazowsza.

Seminarium realizowane jest w ramach norweskiego mechanizmu finansowego. Jest to bezzwrotna pomoc finansowa przyznana przez kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu EFTA  -  Norwegię, Islandię i Liechtenstein dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Kwota dostępna dla Polski w obecnie realizowanej-drugiej transzy środków wynosi 570 mln euro. Wartość projektu „Bezpieczeństwo gospodarcze strefy Schengen” realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji zs.  w Radomiu wynosi 1 243 000 zł.

Całość projektu stanowią trzy etapy, w trakcie których uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu zagadnień dotyczących przestępczości korupcyjnej. Było to pierwsze spotkanie, organizowane w ramach projektu norway grants, którego przedmiotem jest zwalczanie przestępczości stricte korupcyjnej.  Realizacja kolejnych dwóch etapów szkolenia planowana jest na wiosnę i jesień 2016 roku. 

Wśród uczestników seminarium byli przedstawiciele komend wojewódzkich Policji w : Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie Opolu, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, oraz Komendy Stołecznej Policji. Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu reprezentowali przedstawiciele wydziałów: dw.
z Korupcją, dw. z Przestępczością Gospodarczą, Kryminalnego, Kontroli, Laboratorium Kryminalistycznego, Wywiadu Kryminalnego, Zespołu Funduszy Pomocowych, a także komend miejskich i powiatowych Policji garnizonu mazowieckiego.   

W imieniu organizatora seminarium Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Rafała Korczaka, zabrał głos Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu, mł. insp. Kamil Borkowski. Pan Komendant powitał uczestników szkolenia oraz życzył im, aby to spotkanie było owocne w zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń, które będzie można wykorzystać na polu  zwalczania przestępczości korupcyjnej.  

Następnie przedstawiciel Zespołu Funduszy Pomocowych Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu przybliżył uczestnikom,  założenia, genezę oraz mechanizm funkcjonowania projektu.

Część otwierającą projekt zakończył Naczelnik Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu mł. insp. Dariusz Krawczyk, prezentując m.in. zakres i harmonogram seminarium.

Jako pierwsi z zaproszonych gości głos zabrali przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, którzy przybliżyli uczestnikom seminarium  zagadnienia dotyczące „Możliwości pozyskiwania środków unijnych przez rolników, nadzór nad ich wykorzystaniem i możliwe nieprawidłowości występujące w tym zakresie”.

W dalszej kolejności głos zabierali przedstawiciele: Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Ministerstwa Rozwoju, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki. W jednym z ostatnich wystąpień głos zabrał Naczelnik Wydziału dw. z Korupcją BSK KGP podinsp. Wojciech Pirecki, który przedstawił uczestnikom Nowe kierunki i obszary przestępczości korupcyjnej w Polsce.

Seminarium zakończył Naczelnik Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu mł. insp. Dariusz Krawczyk, który podsumował spotkanie oraz podziękował uczestnikom za przybycie i aktywny udział w szkoleniu.

Opr. nadkom. Wojciech Bednarski – ekspert Wydziału dw. z Korupcją KWP zs. w Radomiu

 

Szczegóły:

http://kwp.radom.pl/korupcja/aktualnosc,3,seminarium-realizowane-w-ramach-projektu-

Powrót na górę strony