Bezpieczeństwo Schengen

Seminarium pn. „Bezpieczeństwo gospodarcze strefy Schengen – walka z korupcją, doskonalenie wiedzy i działań Policji Mazowsza”

Data publikacji 11.07.2016

Seminarium pn. „Bezpieczeństwo gospodarcze strefy Schengen – walka z korupcją, doskonalenie wiedzy i działań Policji Mazowsza” W dniach 21-24.06.2016r. w Hotelu Holiday Park w Warszawie odbyło się pierwsze seminarium z cyklu szkoleń dotyczących „Sposobów prawidłowego gromadzenia i wykorzystywania dowodów w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych, a w szczególności na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej na terenie garnizonu mazowieckiego”, zorganizowane w ramach projektu „Bezpieczeństwo gospodarcze strefy Schengen – walka z korupcją, doskonalenie wiedzy i działań Policji Mazowsza” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

Całość projektu realizowana przez Wydział Dochodzeniowo-Śledczy KWP z/s w Radomiu składa się z czterech paneli. Pierwszy z nich przeznaczony był dla funkcjonariuszy zajmujących się m.in. sprawami o charakterze korupcyjnym i ich przełożonych z garnizonu mazowieckiego właściwego dla działania Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Wydziału dw. z Korupcją oraz Wydziału do Spraw Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji. Komendę Wojewódzką Policji  z/s w Radomiu reprezentowali przedstawiciele Wydziałów: dw. z Korupcją, dw. z Przestępczością Gospodarczą, dw. z Cyberprzestępczością, dw. z Przestępczością Narkotykową, Kryminalnego, Kontroli, Wywiadu Kryminalnego oraz Laboratorium Kryminalistycznego i Zespołu Funduszy Pomocowych. Ponadto w seminarium brali udział funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach, Komendy Powiatowej Policji w Grójcu, Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach, Komendy Powiatowej Policji w Lipsku, Komendy Powiatowej Policji w Przysusze, Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu i Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu.

W imieniu organizatora seminarium otworzył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z/s w Radomiu mł. insp. Kamil Borkowski. Komendant przywitał uczestników szkolenia, przedstawił ideę przyświecającą projektowi oraz życzył wszystkim zebranym zdobycia nowych umiejętności, które będą mogli wykorzystać w prowadzonych sprawach o charakterze korupcyjnym. Następnie głos zabrał p.o. Zastępca Naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP z/s w Radomiu nadkom. Hieronim Seta, prezentując m.in. zakres i harmonogram seminarium.

W trakcie szkolenia funkcjonariusze Wydziału dw. z Korupcją Biura Kryminalnego KGP przybliżyli zagadnienie wykorzystania materiałów niejawnych dla wykrycia i udowodnienia przestępstw oraz nowe rozwiązania prawne w aspekcie ułatwień i utrudnień w realizacji procesu wykrywczego. W dalszej kolejności głos zabierali funkcjonariusze:

-Wydziału  do Spraw Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego KGP na temat nowelizacji Prawa Karnego w 2016r.,

-Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP z/s w Radomiu omawiając zakres i sposoby ustaleń teleinformatycznych,

-Wydziału dw. z Korupcją KWP z/s w Radomiu podając przykład wykorzystania materiałów operacyjnych w zakończonym postępowaniu przygotowawczym,

-Laboratorium Kryminalistycznego KWP z/s w Radomiu prezentując wykorzystywanie baz danych AFIS.

Przedstawicielka CLKP omówiła natomiast wykorzystywanie baz danych DNA. 

Ponadto w seminarium udział wzięli Prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Poruszyli oni tematy dotyczące kwestii sprzedajności osoby pełniącej funkcję publiczną, nowego regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz problemy z anonimizacją w świetle nowych uregulowań prawnych.

Po przedstawionych wystąpieniach prowadzone były dyskusje, w trakcie których prelegentom zadawano szereg pytań związanych z powstałymi wątpliwościami. 

Seminarium zakończył p.o. Z-ca Naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP z/s w Radomiu nadkom. Hieronim Seta, który podsumował spotkanie i podziękował uczestnikom za przybycie oraz aktywny udział.

Uczestnikom szkolenia wręczono certyfikaty.

 

Szczegóły:

http://kwp.radom.pl/korupcja/aktualnosc,4,seminarium-pn-

Powrót na górę strony