Seminarium projektu pn. Wzmocnienie efektywności zwalczania przestępstw korupcyjnych na szkodę interesów finansowych UE
Seminarium projektu pn. Wzmocnienie efektywności zwalczania przestępstw korupcyjnych na szkodę interesów finansowych UE W dniach 27-30 czerwca 2016 roku w Hotelu Holiday Park w Warszawie odbyło się kolejne, drugie seminarium dotyczące „Wzmocnienia efektywności zwalczania przestępstw korupcyjnych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej na terenie garnizonu mazowieckiego”, zorganizowane w ramach projektu „Bezpieczeństwo gospodarcze strefy Schengen – doskonalenie wiedzy i działań Policji Mazowsza. Projekt finansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości wykrywania, dokumentowania i opracowania procesowego ujawnionych przez Mazowiecką Policję przestępstw korupcyjnych. Logiczna sekwencja szkoleń przeprowadzonych przez doświadczonych trenerów pozwoli na poszerzenie i utrwalenie wiedzy z zakresu zagadnień dotyczących wszystkich etapów postępowania w sprawie korupcji.
Wśród uczestników czerwcowego seminarium byli przedstawiciele komend wojewódzkich Policji w : Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Lublinie, Opolu, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu oraz Komendy Stołecznej Policji. Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu reprezentowali przedstawiciele wydziałów: dw.
z Korupcją, dw. z Przestępczością Gospodarczą, Dochodzeniowo-Śledczego, Kontroli, Laboratorium Kryminalistycznego, Wywiadu Kryminalnego, Wydziału dw.
z Cyberprzestępczością, Techniki Operacyjnej, a także komend miejskich i powiatowych Policji garnizonu mazowieckiego.
Seminarium otworzył Naczelnik Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji zs.
w Radomiu mł. insp. Dariusz Krawczyk, który przywitał zebranych gości oraz przedstawił planowany przebieg drugiego etapu szkolenia.
Jako pierwsza z zaproszonych gości głos zabrała Dyrektor Departamentu Kontroli Doraźnej, Urzędu Zamówień Publicznych pani Katarzyna Tyc-Okońska. Pani Dyrektor przybliżyła uczestnikom seminarium zagadnienie nt. „Rola Urzędu Zamówień Publicznych w walce
z przestępczością korupcyjną związaną z procedurą przetargową, możliwości współpracy z Policją w tym zakresie”.
W dalszej kolejności głos zabierali przedstawiciele: Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Finansów, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Prokuratury Okręgowej w Radomiu.
Trzeci dzień seminarium rozpoczął Naczelnik Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP zs. w Radomiu nadkom. Marcin Hensoldt, który wraz z podległymi funkcjonariuszami przedstawił w sposób bardzo ciekawy, merytoryczny, skupiający uwagę uczestników temat dotyczący „Zakresu i sposobów ustaleń teleinformatycznych pomocnych w walce
z przestępczością korupcyjną”.
W dalszej kolejności swoje wystąpienia, zaprezentowali przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wydziałów Wywiadu Kryminalnego i Techniki Operacyjnej KWP
zs. w Radomiu.
W czwartym dniu seminarium funkcjonariusze Wydziału dw. z Korupcją KWP zs.
w Radomiu oraz wybranych komend powiatowych Policji omówili prowadzone przez siebie sprawy, wskazując różne zakresy działalności przestępczej, sposoby zachowania sprawców, metody ustalania i zabezpieczania dowodów.
W trakcie seminarium, jego uczestnicy mieli możliwość pogłębienia wiedzy z zakresu możliwości technicznych i prawnych pomocnych w zwalczaniu przestępczości korupcyjnej.
Podczas spotkania zaprezentowano zakres zadań realizowanych przez podmioty zewnętrzne jak i poszczególne wydziały KWP zs. w Radomiu, rodzaje i skalę uzyskiwanych przez nich informacji oraz możliwości przekazania ich odpowiednim komórkom w celu wykorzystania
w zapobieganiu, ujawnianiu i wykrywaniu czynów o charakterze korupcyjnym. Ponadto, co jest równie istotne, nawiązano kontakty z przedstawicielami poszczególnych instytucji, dokonano ustaleń w kwestii udzielania wzajemnej pomocy i współpracy na polu zwalczania przestępstw korupcyjnych. Interesujące rozwiązania w zakresie stosowania instytucji zabezpieczenia majątkowego przedstawił podinsp. Tomasz Bzymek - starszy wykładowca Instytutu Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPol w Szczytnie, wskazując możliwości Policji jak i innych podmiotów
w podniesieniu poziomu ustalania składników majątkowych sprawców przestępstw i ich zabezpieczania.
Seminarium zakończył Naczelnik Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji
z siedzibą w Radomiu mł. insp. Dariusz Krawczyk, który podsumował spotkanie oraz podziękował uczestnikom za przybycie i aktywny udział w szkoleniu.
Opr. nadkom. Wojciech Bednarski – ekspert Wydziału dw. z Korupcją KWP zs. w Radomiu
Szczegóły: