Bezpieczeństwo Schengen

Seminarium projektu pn. Wzmocnienie efektywności zwalczania przestępstw korupcyjnych na szkodę interesów finansowych UE

Data publikacji 25.07.2016

Seminarium projektu pn. Wzmocnienie efektywności zwalczania przestępstw korupcyjnych na szkodę interesów finansowych UE W dniach 27-30 czerwca 2016 roku w Hotelu Holiday Park w Warszawie odbyło się kolejne, drugie seminarium dotyczące „Wzmocnienia efektywności zwalczania przestępstw korupcyjnych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej na terenie garnizonu mazowieckiego”, zorganizowane w ramach projektu „Bezpieczeństwo gospodarcze strefy Schengen – doskonalenie wiedzy i działań Policji Mazowsza. Projekt finansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości wykrywania, dokumentowania i opracowania procesowego ujawnionych przez Mazowiecką Policję przestępstw korupcyjnych. Logiczna sekwencja szkoleń przeprowadzonych przez doświadczonych trenerów pozwoli na poszerzenie i utrwalenie wiedzy z zakresu zagadnień dotyczących wszystkich etapów postępowania w sprawie korupcji.

Wśród uczestników czerwcowego seminarium byli przedstawiciele komend wojewódzkich Policji w : Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Lublinie, Opolu, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu oraz Komendy Stołecznej Policji. Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu reprezentowali przedstawiciele wydziałów: dw.
z Korupcją, dw. z Przestępczością Gospodarczą, Dochodzeniowo-Śledczego, Kontroli, Laboratorium Kryminalistycznego, Wywiadu Kryminalnego, Wydziału dw.
z Cyberprzestępczością, Techniki Operacyjnej, a także komend miejskich i powiatowych Policji garnizonu mazowieckiego.

Seminarium otworzył Naczelnik Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji zs.
w Radomiu mł. insp. Dariusz Krawczyk, który przywitał zebranych gości oraz przedstawił planowany przebieg drugiego etapu szkolenia.

Jako pierwsza z zaproszonych gości głos zabrała Dyrektor Departamentu Kontroli Doraźnej, Urzędu Zamówień Publicznych pani Katarzyna Tyc-Okońska. Pani Dyrektor przybliżyła uczestnikom seminarium zagadnienie nt. „Rola Urzędu Zamówień Publicznych w walce
z przestępczością korupcyjną związaną z procedurą przetargową, możliwości współpracy z Policją w tym zakresie”.

W dalszej kolejności głos zabierali przedstawiciele: Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Finansów, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Trzeci dzień seminarium rozpoczął Naczelnik Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP zs. w Radomiu nadkom. Marcin Hensoldt, który wraz z podległymi funkcjonariuszami przedstawił w sposób bardzo ciekawy, merytoryczny, skupiający uwagę uczestników temat dotyczący „Zakresu i sposobów ustaleń teleinformatycznych pomocnych w walce
z przestępczością korupcyjną”.

W dalszej kolejności swoje wystąpienia, zaprezentowali przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wydziałów Wywiadu Kryminalnego i Techniki Operacyjnej KWP
zs. w Radomiu.

W czwartym dniu seminarium funkcjonariusze Wydziału dw. z Korupcją KWP zs.
w Radomiu oraz wybranych komend powiatowych Policji omówili prowadzone przez siebie sprawy, wskazując różne zakresy działalności przestępczej, sposoby zachowania sprawców, metody ustalania i zabezpieczania dowodów.

W trakcie seminarium, jego uczestnicy mieli możliwość pogłębienia wiedzy z zakresu możliwości technicznych i prawnych pomocnych w zwalczaniu przestępczości korupcyjnej.

Podczas spotkania zaprezentowano zakres zadań realizowanych przez podmioty zewnętrzne jak i poszczególne wydziały KWP zs. w Radomiu, rodzaje i skalę uzyskiwanych przez nich informacji oraz możliwości przekazania ich odpowiednim komórkom w celu wykorzystania
w zapobieganiu, ujawnianiu i wykrywaniu czynów o charakterze korupcyjnym. Ponadto, co jest równie istotne, nawiązano kontakty z przedstawicielami poszczególnych instytucji, dokonano ustaleń w kwestii udzielania wzajemnej pomocy i współpracy na polu zwalczania przestępstw korupcyjnych. Interesujące rozwiązania w zakresie stosowania instytucji zabezpieczenia majątkowego przedstawił podinsp. Tomasz Bzymek - starszy wykładowca Instytutu Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPol w Szczytnie, wskazując możliwości Policji jak i innych podmiotów
w podniesieniu poziomu ustalania składników majątkowych sprawców przestępstw i ich zabezpieczania.

Seminarium zakończył Naczelnik Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji
z siedzibą w Radomiu mł. insp. Dariusz Krawczyk, który podsumował spotkanie oraz podziękował uczestnikom za przybycie i aktywny udział w szkoleniu.

 

Opr. nadkom. Wojciech Bednarski – ekspert Wydziału dw. z Korupcją KWP zs. w Radomiu

 

Szczegóły:

http://kwp.radom.pl/korupcja/aktualnosc,5,seminarium-projektu-pn-wzmocnienie-efektywnosci-zwalczania-przestepstw-korupcyjnych-na-szkode-interesow-finansowych-ue

Powrót na górę strony