Seminarium dot. „Sposobów prawidłowego gromadzeni i wykorzystywania dowodów w prowadzonych postępowaniach (...)
Seminarium dot. „Sposobów prawidłowego gromadzeni i wykorzystywania dowodów w prowadzonych postępowaniach (...) W dniach 20-23 września 2016 r. w Hotelu „Relaks” w Woli Duckiej odbyło się seminarium dotyczące „Sposobów prawidłowego gromadzeni i wykorzystywania dowodów w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych, a w szczególności na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej na terenie garnizonu mazowieckiego” zorganizowane w ramach projektu „Bezpieczeństwo gospodarcze strefy Schengen – walka z korupcją, doskonalenie wiedzy i działań Policji Mazowsza”.
Seminarium zorganizowano w ramach norweskiego mechanizmu finansowego. Jest to kontynuacja (drugie z czterech seminariów) projektu Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP z siedzibą w Radomiu.
Uczestnikami zajęć byli m.in. funkcjonariusze zajmujący się sprawami o charakterze korupcyjnym oraz ich przełożeni z jednostek KMP Siedlce, KPP Garwolin, KPP Węgrów, KPP Łosice, KPP Sokołów Podlaski.
Wśród uczestników byli przedstawiciele Wydziału d/w z Korupcją oraz Wydziału do Spraw Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji. Komendę Wojewódzką Policji z/s w Radomiu reprezentowali przedstawiciele Wydziałów: d/w z Korupcją, d/w z Przestępczością Gospodarczą, d/w z Cyberprzestępczością, d/w z Przestępczością Narkotykową, Kryminalnego, Kontroli, Wywiadu Kryminalnego oraz Laboratorium Kryminalistycznego.
Ponadto w seminarium wziął udział Zastępca Prokuratora Rejonowego w Siedlcach Pan Jarosław Wardak.
W imieniu organizatora seminarium otworzył Zastępca Naczelnika WDŚ KWP
z siedzibą w Radomiu nadkom. Hieronim Seta, który po przywitaniu uczestników szkolenia, przedstawił ideę przyświecającą projektowi, a następnie zapoznał z harmonogram szkolenia.
W trakcie szkolenia przedstawiciele Wydziału d/w z Korupcją Biura Kryminalnego KGP omówili zagadnienia dotyczące wykorzystania materiałów niejawnych dla wykrycia
i udowodnienia przestępstw. Przedstawili również nowe rozwiązania prawne w aspekcie ułatwień i utrudnień w realizacji procesu wykrywczego.
Kolejno wystąpienia swe prezentowali przedstawiciele:
- Prokuratury Rejonowej w Siedlcach – na temat „Regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w aspekcie uprawnień i obowiązków Policji i Prokuratury w postępowaniach przygotowawczych”
- Wydziału d/s Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego KGP - na temat „Praktycznych aspektów ustalania majątku podejrzanych , w szczególności podejrzanych o korupcję”
- Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP z siedzibą w Radomiu- na temat „Zakresu
i sposobu ustaleń teleinformatycznych pomocnych w walce z przestępczością, w tym
z przestępczością korupcyjną”
- Wydziału d/w z Korupcją KWP z siedzibą w Radomiu – nas temat „Podstawowych pojęć dotyczących przestępstw korupcyjnych”
- Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP z siedzibą w Radomiu – na temat „Współpracy z OZI i analizy kryminalnej”
- Laboratorium Kryminalistycznego KWP z siedzibą w Radomiu- na temat „Przeszukań realizowanych w Krajowym AFIS i Systemach AFIS Państw Członkowskich Unii Europejskiej”
- CLKP – na temat „Wykorzystywania baz danych DNA”
Zaprezentowane tematy wzbudziły wśród uczestników duże zainteresowanie.
W trakcie wystąpień zadawano prowadzącym szereg pytań., prowadzono dyskusję, omawiano przykładowe sytuacje na podstawie własnych doświadczeń. Po zakończonych wystąpieniach uczestnicy zgodnie twierdzili, że wiedza jaka została im przekazana będzie przydatna w dalszej pracy.
Seminarium zakończył Zastępca Naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP z siedzibą w Radomiu nadkom. Hieronim Seta, który podsumował spotkanie i wręczył uczestnikom certyfikaty.
Opr. asp. szt. Grzegorz Krzosek - ekspert Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP zs. w Radomiu
Szczegóły: