DZIAŁANIA REAKTYWNE SŁUŻB MUNDUROWYCH I CYWILNYCH W SYTUACJI KRYZYSOWEJ NA ZAGROŻONYM OBIEKCIE INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ
Grupa uzbrojonych napastników atakuje obiekt infrastruktury krytycznej w Płocku. Służba ochronna odpiera atak, następuje wymiana ognia, w wyniku której jeden z napastników zostaje zastrzelony, a pozostali zajmują budynek administracyjny oraz biorą zakładników.
...tak zaczął się scenariusz przeprowadzonych w Płocku kompleksowych ćwiczeń praktycznych pod kryptonimem "Atak 2022". Ćwiczenia wiernie odzwierciedlały działania reaktywne na zagrożonym obiekcie infrastruktury krytycznej w warunkach rzeczywistych, angażując Policję, służby ratownicze oraz cywilne zarządzania kryzysowego. Scenariusz ćwiczeń umożliwił weryfikację umiejetności praktycznego zastosowania wypracowanych procedur działań reaktywnych w sytuacji zagrożenia infrastruktury krytycznej przez poszczególne podmioty współpracujące.
W symulowanym ataku uzbrojonych napastników na obiekt infrastruktury krytycznej udział wzięło ponad 200 osób.
Działania były podsumowaniem projektu realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu od 30 miesięcy. W tym czasie w 32 specjalistycznych szkoleniach uczestniczyło ponad 1.300 osób. Funkcjonariusze wyposażeni zostali nie tylko w wiedzę i umiejętności, ale także w 70 rodzajów sprzętu i oprogramowania. Wszystko po to, aby podnieść skuteczność działań oraz je skoordynować pomiędzy Policją a innymi służbami w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych w obiektach infrastruktury krytycznej.
Projekt „Skuteczni w działaniu – współpraca służb w sytuacjach zagrożenia infrastruktury krytycznej” rozpoczął się w lipcu 2020 roku, a realizowany był we współpracy z Wojewodą Mazowieckim oraz podmiotami zarządzania kryzysowego na terenie województwa mazowieckiego, a także Komendą Główną Policji, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Komendami Wojewódzkimi Policji w Olsztynie, Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie.
W jego trakcie opracowana została szczegółowa procedura działań reaktywnych w sytuacji zagrożenia infrastruktury krytycznej w sytuacjach kryzysowych, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmów postępowania funkcjonariuszy Policji na szczeblu powiatowym. Te umiejętności, przy wykorzystaniu zakupionego sprzętu, zostały zweryfikowane w trakcie ćwiczeń praktycznych, których pozytywny efekt zaskoczył nawet samych organizatorów.
Zapraszamy do obejrzenia materiału video z działań reaktywnych pod kryptonimem "Atak 2022": "Policjanci po wymianie ognia odbili zakładników"
Projekt realizowany na mocy porozumienia finansowego nr 80/PL/2020/FBW/ zawartego pomiędzy Departamentem Funduszy Europejskich MSWiA, Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA oraz Komendantem Wojewódzkim Policji w Radomiu.
Czas trwania projektu: 01.07.2020 – 31.12.2022.
Całkowita kwota projektu: 4.988.000 zł, w tym ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego 3.741.000 zł.
Opracowanie i zdjęcia: Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu