Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą – ostrołęcka policja ostrzega

Data publikacji 28.08.2017

,, Sezon” rowerowy trwa. Coraz więcej osób wybiera jako środek lokomocji jednoślady. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce przypominają wszystkim osobom, które poruszają się rowerem o właściwym jego zabezpieczeniu, nawet gdy pozostawiamy go na przysłowiową chwilę. Już w momencie zakupu roweru powinniśmy pomyśleć o jego prawidłowym zabezpieczeniu.

W wielu takich przypadkach osoba zgłaszająca kradzież tłumaczy, że zostawiła go tylko ,,na chwilę” w danym miejscu lub na dłuższy czas na balkonie, klatce schodowej.

Właśnie ten krótki czas wystarczy amatorowi cudzej własności na kradzież naszego jednośladu. Właściciel roweru musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi i każde pozostawienie go bez zabezpieczenia tworzy złodziejowi okazje do kradzieży.

Apelujemy, aby nie zostawiać roweru ,,otwartego” i gotowego do drogi w miejscach publicznych, np. przed sklepem. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie go na gorącym uczynku.

Bezwzględnie zawsze należy zakładać zabezpieczenie na rower w taki sposób, aby spiąć koło, ramę oraz przytwierdzony do podłoża przedmiot.

Rower należy zostawiać albo w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu, albo w całkowicie zamkniętym pomieszczeniu. W tym drugim przypadku również musimy pamiętać o założeniu zabezpieczenia.

Zachęcamy również do sfotografowania naszego roweru, gdyż w przypadku kradzieży zdjęcia mogą być rozpowszechnione w Internecie prze policjantów. Może to pomóc zidentyfikować sprawcę kradzieży. Wybierając miejsce pozostawienia naszego jednośladu nawet na chwilę starajmy dobrać je tak, żeby znajdowało się z zasięgu kamer monitoringu.

Sposobem, który może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru lub jego właściciela jest oznakowanie. Każdy właściciel posiadający dowód osobisty i dowód zakupu, zainteresowany taką formą oznakowania roweru może zgłosić się do jednostki ostrołęckiej komendy policji. W celu oznakowania jednośladu należy kontaktować się pod numer telefonu komórkowego 783 – 196 – 576.

Zwróćmy także uwagę na osoby obce kręcące się po klatkach schodowych, zainteresujmy się nimi, zapytajmy czego lub kogo szukają, przyjrzyjmy się im, zapamiętajmy ich wygląd.

O swoich  podejrzeniach wzbudzających nasze obawy poinformujmy policję, takie sygnały i spostrzeżenia mogą być pomocne przy ustaleniu tożsamości ewentualnych złodziei.


asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony