Policja Ostrołęka: przygotuj swój samochód do zimy, aby nie być zaskoczonym kiedy spadnie pierwszy śnieg
Choć na razie okres zimowy "rozpieszcza" kierowców, to już powinni oni przygotować swoje auta na gorsze warunki pogodowe oceniając stan techniczny i wyposażenie swoich pojazdów. Warto pomyśleć o tym zanim spadnie pierwszy śnieg. Apelujemy także do pieszych i rowerzystów o noszenie odblasków nawet w obszarze zabudowanym. Takie postępowanie w połączeniu z dokładnym rozglądaniem się przed wejściem na jezdnię zapewni nam BEZPIECZEŃSTWO.
Przed wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby „za kółko” wsiadać wyspanym i wypoczętym, a przede wszystkim trzeźwym. Właściwa koncentracja, szybki refleks i brak zmęczenia są warunkiem bezpiecznego dotarcia do celu. W dłuższej podróży, pamiętajmy również o czasie na odpoczynek. Nawet przy pokonywaniu niewielkich odległości korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i sprawdzajmy, czy nasi pasażerowie również z nich korzystają. W przypadku dzieci – kontrolujmy zapięcie pasów w fotelikach.
Nawet pusta trasa nie powinna u kierowcy wywoływać efektu przyspieszenia. W każdej chwili może nas coś zaskoczyć, więc prędkość powinna być dobrana odpowiednio do warunków oraz mogących wystąpić zagrożeń. Szczególnie, gdy poruszamy się drogą, której nie znamy. Znajomość trasy także nie powinna uśpić naszej uwagi i koncentracji. Odstępy pomiędzy pojazdami należy zachowywać właściwe i stopniowo coraz większe wraz ze zwiększaną prędkością, aby „nie wylądować” w czyimś zderzaku.
Pamiętajmy, że nasz pojazd styka się z jezdnią oponami, które muszą mieć właściwą przyczepność. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że w okresie zimowym należy użytkować opony zimowe. Jednak pomimo „dobrego” bieżnika, po latach użytkowania, opona stopniowo zużywa się, tj. guma robi się twardsza. Sprawia to, że może ona reagować niewłaściwie na lód, śnieg i nierówności na jezdni. Znacznie wydłuża to drogę hamowania i stanowi zagrożenie dla osób poruszających się samochodem i innych użytkowników ruchu drogowego.
Niskie temperatury sprzyjają parowaniu szyb, a następnie ich oblodzeniu przy dłuższym postoju pojazdu na zewnątrz. Przed jazdą muszą być one we właściwy sposób oczyszczone, a w momencie, gdy pojawi się już śnieg – również odśnieżone. Warstwę śniegu usuwamy nie tylko z szyb, a także z pozostałej części karoserii. Ważne jest, aby wycieraczki i oświetlenie pojazdu działały prawidłowo.
W zaistniałych na trasie „korkach” musimy się uzbroić w cierpliwość. Zdenerwowanie i nietypowe manewry mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Nie używajmy „niepewnych” objazdów i kontrolujmy ilość posiadanego paliwa, byśmy nie utknęli „w szczerym polu”.
Stan techniczny naszego samochodu najlepiej jest sprawdzić na stacji diagnostycznej. O wszelkich wątpliwościach należy informować specjalistów, którzy są w stanie wykryć najmniejszą usterkę. Pamiętajmy również, aby na wyposażeniu naszego pojazdu posiadać skrobaczkę do szyb oraz szczotkę. Te dwa elementy z pewnością pomogą oczyścić nasze auto z lodu i śniegu.
nadkom. Tomasz Żerański