Aktualności

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni naszą tożsamość i pieniądze

Data publikacji 23.01.2025

Kieszonkowcy kradną nie tylko dla gotówkę. Nie pozwól im wykorzystać swojej tożsamości. Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w Banku! Poniżej zamieszczamy informację jak należy postępować podczas utraty dokumentu tożsamości.

Kradzione dokumenty, takie jak dowód osobisty, prawo jazdy, paszport czy inny dokument tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych sytuacji. Pozyskane w ten sposób dane mogą zostać wykorzystane do celów przestępczych m.in. do wyłudzeń kredytów, kradzieży przedmiotów zakupionych z odroczonym terminem płatności lub pobranych z wypożyczalni oraz zawierania umów najmu w celu kradzieży wyposażenia.

Nie ryzykuj i nie zwlekaj! Jeśli zgubiłeś dokumenty lub zostały ci one skradzione, reaguj natychmiast. Nie dawaj szansy złodziejowi, aby przysporzył ci wielu niepotrzebnych i przykrych kłopotów.  Zastrzeż dokumenty które utraciłeś. To tylko chwila. Aby dowiedzieć jak można się przed tym ochronić zachęcamy do zapoznania się z zawartymi na tej stronie informacjami: https://dokumentyzastrzezone.pl

 

O Systemie „ Dokumenty Zastrzeżone”

Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, została objęta patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To ważne wsparcie potwierdza istotną rolę działań mających na celu ochronę tożsamości i bezpieczeństwa obywateli.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów.

 

Wystarczy zgłosić utracony dokument. Jak to zrobić?  

Krok I

Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami (zobacz listę banków).

    • Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ, takich jak banki, operatorzy telefonii komórkowych oraz tysiące innych firm i instytucji.
    • Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
    • Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu)

Krok II

Powiadomienie Policji – o ile dokumenty utracono w wyniku przestępstwa.

 

Krok III

Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu

    • informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie gov.pl.

 

Źródło: https://dokumentyzastrzezone.pl

 

Autor: nadkom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony