Aktualności

Uwaga na złodziei działających metodą "na szklankę wody" – ostrzeżmy ,,naszych” Seniorów – nie wpuszczajmy obcych osób zbyt pochopnie do naszego mieszkania

Data publikacji 20.09.2017

Przestępcy stosują kolejny sposób oszukiwania zbyt ufnych starszych ludzi. Tym razem metodę "na szklankę wody" wykorzystano wobec 90 – letniej ostrołęczanki. Seniorka w wyniku zdarzenia straciła pieniądze i biżuterię o łącznej wartości około 2200 złotych. Prosimy członków rodzin o rozmawianie z Seniorami i ostrzeganie ich przed tego rodzaju zagrożeniami.

Do zdarzenia doszło wczoraj  w Ostrołęce. Do drzwi 90 – letniej mieszkanki Ostrołęki około godziny 12:30 zapukała kobieta w wieku około 60 – lat prosząc ją o szklankę wody. Nieznajoma powiedziała, że czeka na osobę z sąsiedniego mieszkania.  Jak się okazało ,,szklanka wody”, była tylko pretekstem  by wejść do mieszkania i zorientować się, gdzie seniorka trzyma pieniądze.

Starsza kobieta kierując się dobrocią wpuściła kobietę do swojego mieszkania i zaproponowała wspólne  wypicie herbaty. Jednak ,,nieznajoma"  zaraz po wejściu do mieszkania weszła do łazienki, a ostrołęczanka poszła do kuchni nastawić wodę w czajniku.

Po kilku minutach właścicielka mieszkania zaczęła pukać do łazienki, ale nikogo już tam nie zastała, po chwili stwierdziła brak drobnej kwoty pieniędzy oraz biżuterii. Łączną wartość strat 90 – latka oszacowała na kwotę  około 2200 złotych.

Sprawczyni była średniej budowy ciała ubrana w granatowy żakiet i spódnicę. Miała wyrazisty makijaż.

Ten przykład po raz kolejny pokazuje, że powinniśmy uważać na to, kogo wpuszczamy do naszych domów. Apelujemy szczególnie do osób starszych i tych, którzy mieszkają sami. Złodzieje i oszuści wykorzystają każdy pretekst by dostać się do mieszkania i nas okraść. Dlatego tak ważnym jest, aby ostrzegać o takich zagrożeniach naszych bliskich.

Pamiętajmy też, że w przypadku np. ,,gazownika”, czy przedstawiciela spółdzielni mieszkaniowej mamy prawo do uzyskania danych osoby i firmy, którą reprezentuje. Możemy ustalić numer telefonu np. do spółdzielni mieszkaniowej, zadzwonić i upewnić się, czy jest to pracownik uprawniony do wykonywania określonych usług. Nie sugerujmy się numerami telefonów wskazanymi przez te osoby - po drugiej stronie drzwi, lub telefonu też może być oszust. Miejmy przygotowaną listę najważniejszych instytucji (spółdzielnia, zakład energetyczny,gazownia).

W przyadku jakichkolwiek podejrzeń dzwońmy na policję, która przyjedzie na miejsce i sprawdzi sytuację.

 

asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

 

 

 

Powrót na górę strony