Aktualności

Hulajnogi elektryczne - ostrołęccy policjanci przypominają co wolno, a czego nie wolno!

Data publikacji 21.05.2025

Z każdym rokiem przybywa osób korzystających z hulajnóg elektrycznych, w znacznej większości są to dzieci i młodzież. To oni najczęściej są osobami biorącymi udział w niebezpiecznych zdarzeniach. Pamiętajmy, że czasami wystarczy chwila nieuwagi i zamiast miło spędzonego wypoczynku czeka nas pobyt w szpitalu i długotrwałe leczenie. Dlatego po raz kolejny apelujemy, kupując dziecku hulajnogę elektryczną zadbajmy o jego bezpieczeństwo i nieustannie edukujmy w tym temacie! To na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za zachowanie ich pociech!

Przepisy jasno określają zasady korzystania z tego typu urządzeń, a także wyszczególnią szereg praw i obowiązków, do których będą musieli się stosować zarówno ich użytkownicy, jak również inni uczestnicy ruchu drogowego.

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna: dzieci

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: zakazy

Przepisy zabraniają:

  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,

Po raz kolejny apelujemy, abyśmy zawsze, bez względu na to z jakich form rekreacji korzystamy, pamiętali o bezpieczeństwie. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi może kosztować nas lub inne osoby, utratę zdrowia, a nawet życia.  

nadkom. Tomasz Żerański/KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony