Aktualności

Opady deszczu - bądźmy ostrożni

Data publikacji 27.10.2017

W związku z trwającymi i zapowiedzianymi na kolejne dni opadami deszczu zwracamy się z apelem do kierowców o dostosowanie naszej jazdy, do tego co aktualnie dzieje się na drodze. Zmniejszenie prędkości oraz wzmożona czujność pomoże nam uniknąć niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Apelujemy także do pieszych, aby dokładnie się rozglądali zanim wejdą nawet na oznakowane przejścia dla pieszych.

W takich warunkach atmosferycznych szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowegosą piesi i rowerzyści. Ciemne ubrania utrudniają oraz ograniczają widoczność. Bezpieczeństwo tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego zależy nie tylko od prawidłowego zachowania się kierowców, ale także od nich samych.

Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych przez pieszych i rowerzystów w obszarze zabudowanym, jednak w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Zanim wejdziemy nawet na oznakowane przejścia dla pieszych pamiętajmy  o tym, aby dokładnie się rozejrzeć, czy takie przejście będzie bezpieczne, odchylmy kaptur, lub parasolkę, która w dużym stopniu ograniczają nam widoczność.

Nie zapominajmy o tym, że w przypadku ,,deszczu” samochód potrzebuje dużo większej drogi hamowania, a my jesteśmy w takich warunkach dużo mniej widoczni.

Podczas opadów deszczu jezdnia nie sprzyja też kierującym, w takich warunkach pamiętając o tym, że mamy zmniejszoną przyczepność zdecydowanie powinniśmy zmniejszyć prędkość i dostosować naszą jazdę do aktualnych warunków na drodze.

Podczas zbliżania się do przejść kierowcy powinni także znacznie zmniejszyć prędkość, aby upewnić się, czy na przejściu nie znajdują się piesi.

Prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

 

asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony