Uwaga! Oszustwo „na Messengera”. 20-latek stracił ponad 1000 zł
Policja z Ostrołęki ostrzega przed rosnącą liczbą oszustw internetowych polegających na wyłudzaniu pieniędzy za pośrednictwem komunikatorów społecznościowych. Przestępcy podszywają się pod znajomych i proszą o pilne przekazanie kodu BLIK.
Wczoraj do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zgłosił się 20-letni mieszkaniec miasta, który padł ofiarą oszustwa internetowego. Z jego relacji wynika, że za pośrednictwem jednego z popularnych portali społecznościowych otrzymał wiadomość od swojego znajomego z prośbą o pilne przekazanie kodu BLIK.
Mężczyzna niestety nie zweryfikował w żaden sposób tej prośby i wygenerował kod do szybkiej płatności, przekazując go rozmówcy. W efekcie z jego konta zniknęło ponad 1000 złotych. Dopiero później okazało się, że profil jego znajomego został przejęty przez oszustów, którzy rozsyłali wiadomości do kolejnych osób z listy kontaktów.
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w takich sytuacjach. Przestępcy działają pod presją czasu, licząc na pośpiech i brak weryfikacji.
Pamiętaj! Nigdy nie przekazuj kodu BLIK osobie, której nie zweryfikowałeś. Jeśli znajomy prosi o pieniądze przez komunikator zadzwoń do niego i potwierdź prośbę. Zwracaj uwagę na nietypowy styl wiadomości lub pilną potrzebę „natychmiastowej” pomocy.
Ostrożność i czujność w sieci mają kluczowe znaczenie. Każdą prośbę o pieniądze otrzymaną przez internet należy traktować z dużą dozą nieufności, szczególnie gdy dotyczy przekazania kodu do szybkiej płatności.
Policja przypomina: w razie wątpliwości lepiej odmówić niż stracić oszczędności.
nadkom. Tomasz Żerański
